Ahmedinecad'ın 'değişimi' ters tepti

İran liderinin kadın bakan adayı sürprizine mollalar "Kadın yönetmeyi beceremez" dedi. Terör zanlısı olarak aranan Vahidi'yi Savunma Bakanlığı'na aday göstermesi kınandı

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın açıkladığı yeni kabine listesi için 30 Ağustos'ta parlamentoda güven oylaması yapılacak. Ancak eğitim, sosyal güvenlik ve sağlık bakanlıkları için 3 kadının ismini aday göstermesi, savunma bakanı adayının da 1994'te Arjantin'de bir sinagogun bombalanması olayına ismi karışan ve İnterpol'ün aradığı Ahmed Vahadi'nin olması zor durumda bıraktı.
İRAN TERÖRİSTİ KORUR

Parlamentonun dini komitesi başkanı Muhammed Taghi Rehber kadın bakan adayları için "Yönetim kademelerinde kadınların becerisi konusunda dini açıdan şüpheler var" dedi. Bu konuda dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in görüşlerine başvuracaklaırnı söyleyen Rehber "Eğer Hamaney sessiz kalırsa biz de güven oylaması sırasında vekilleri uyaracağız" dedi. Vahadi'nin isminin Savunma Bakanlığı için geçmesine ise zanlısı olduğu saldırının yapıldığı ülke Arjantin'den kınama geldi. Sinagog bombalamasının Arjantinli savcısı Alberto Nisman " Aslında şaşırmadık. İran her zaman teröristleri korur" dedi.
BİZE ULAŞIN