Çin'de bu yıl 12 milyon kişi işsiz

1,3 milyar nüfusa ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin'de bu yıl iş arayan 12 milyon kişinin iş bulamayacağı açıklandı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazar 23.08.2009 10:46 ABONE OL
Çin'de iş arayan 24 milyon kişiden sadece yarısının iş bulabileceği, geri kalanların ülkedeki ekonomik büyüme hedefinin bu yıl yüzde 8 olarak belirlenmesine rağmen işsiz kalacakları kaydedildi.

İngilizce yayımlanan resmi China Daily gazetesi, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yin Weimin'e dayandırdığı haberinde, iş bulmadaki arz ve talep arasındaki açığın bu yıl geçen yıla oranla yeterli iş fırsatı oluşturulamamasından dolayı daha büyük olacağı ifade edildi.

İşsizlerin sosyal huzursuzluklara neden olabileceğinden dolayı istihdam, hükümet için hassas bir konu. Hükümet, geçen yıl küresel piyasalardaki talep azlığından dolayı kırsal kesimden büyük şehirlere çalışmak için gelen ve 'göçmen işçi' olarak adlandırılan yaklaşık 22 milyon kişinin fabrikaların kapanması sonucu işlerini kaybettiğini bildirmişti. Haberde, ülke genelinde ne kadar yeni istihdam oluşturulduğu ya da kaç kişinin işsiz olduğu konusunda bir detay verilmedi. Bakanlık sadece Ocak-Temmuz arasında şehirlerdeki 6,6 milyon işsizse iş bulunduğunu, bu dönemdeki hedefin daha önce 9 milyon olarak belirlendiğini bildirdi.

Çinli yetkililer, şehirlerdeki işsizlik oranının bu yıl yüzde 4,6'nın altında olacağına inandıklarını söyledi ancak söz konusu oranın 1980'den beri ülkedeki en yüksek oran olacağına dikkat çekildi. Şehirlerdeki işsizlik oranı ilk iki çeyrekte yüzde 4,3'e çıkmıştı. Bakan Yin, hizmet sektörünün iş imkânı oluşturması konusunda büyük rol oynayacağını beklediklerini ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi. Çin, kırsal kesimdeki işsizlik oranını hesaplamıyor.

Yetkililer, ikinci çeyrekteki ekonomik büyümenin yüzde 6,1 olan ilk çeyreğe oranla yüzde 7,9'a çıkmasına rağmen, krizin ardından Çin ekonomisinin toparlanmasının tam oturmadığı uyarsısında bulunmuştu.
Pekin yönetimi, 4 trilyon yuanlık (586 milyar dolar) ekonomiyi teşvik paketi açıklamıştı. Bu paranın başta otoban, demiryolu ve diğer kamu yapı projelerinde kullanılması amaçlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU