Dünya için iftar vakti

On bir ayın sultanı Ramazan'ın gelişi tüm dünyada oruç ibadetini yerine getiren Müslümanları heyecanlandırdı. Kutsal ay coşkusu uluslararası fotoğraf ajanslarına bu karelerle yansıdı

Endonezya
ENDONEZYA'NIN
başkenti Jakarta'da Ramazan münasebetiyle açılan bir sergide el yapımı dev bir Kuran görücüye çıktı. İki Müslüman din adamının el yazması olan Kuran'ın boyu 2, eni ise 1,5 metre. 300 kilogram ağırlığındaki Kuran Ramazan'ın ilk iki günü ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Kuranı hazırlayan din adamlarını ismi açıklnmadı. Nüfusun yüzde 90'ı Müslüman Endonezya'da İslam inancına sahip 200 milyon kişi bulunuyor.

Almanya
3 MİLYON
gurbetçimizin yaşadığı Almanya'nın Duisburg kenti Merkez Camii'nde Ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı. Caminin ön cephesine konulan ışıklı 'Hoşgeldin Ya Şehr-i Ramazan' yazısı dikkat çekti. Ramazan dolayısıyla işleri artan esnafın ise yüzü güldü.

Filistin
FİLİSTİNLİLERE
karşı işlenen insan hakları ihlalleri ile eleştirilen İsrail Ordusu Ramazan açılımına devam ediyor. Önceki gün askerlerine oruç tutanlara saygı duyulması için yemek yemeyi yasaklayan İsrail dün bir adım daha attı. Filistinlilere İsrail'de bulunan akrabalarında bir hafta süre ile kalabilme izni verildiği açıklandı. Kudüs'teki kutsal mekanları ziyaret imkanı verildi.

Pakistan
PAKİSTAN'IN
Rawalpandi bölgesinde artan yiyecek fiyatları karşısında devlet yardımına muhtaç kalan halk hükümetin kamyonlarla dağıttığı pirinç ve una hücum etti. Kadınların uzun kuyruklar oluşturduğu dağıtımlar sırasında zaman zaman izdiham yaşandı. Özellikle bazı vatandaşların yetkililere rüşvet vererek 'her aile için bir çuval un kuralını' ihlal etmeye çalışması zaman zaman hararetli kavgaların yaşanmasına neden oldu.

Türkiye
TÜM
dünya Müslümanları gibi Türkiye'de önceki gün başlayan Ramazan ayının heyecanını yaşadı. Oruçlar tutuldu, iftarlar açıldı ve dualar edildi.Uluslarası fotoğraf ajansları da Türkiye'de Ramazanı Eyüp Sultan Camii'nde çekilen bu fotoğrafla dünyaya yansıttı.

BİZE ULAŞIN