Rasmussen'e büyük sınav

NATO Genel Sekreterliği koltuğuna oturan Rasmussen önümüzdeki hafta Türkiye'ye geliyor. Hz.Muhammed karikatürü krizi sırasındaki tutumuyla öfkelendirdiği Müslümanlar'a ılımlı mesajını Ankara'dan vermesi bekleniyor

Karikatür krizi ve Roj TV konularında izlediği politikalar sebebiyle Türkiye tarafından NATO Genel Sekreterliği'ne seçilmesi uzun süre veto edilen Anders Fogh Rasmussen gelecek hafta Ankara'ya geliyor. Yoğun pazarlıklar sonucunda Türkiye'nin vetosunu kaldırması sayesinde Genel Sekreterlik koltuğuna oturan Rasmussen, göreve başlamasının ardından ilk olarak Türkiye'yi ziyaret edeceği sözünü vermişti. Müslümanlara da zeytin dalı uzatarak " NATO Genel Sekreterliğimde Müslümanları baskıya karşı koruyan bir ittifak olacaktır. Müslüman ülkelerle el sıkışmak arzusundayım" demişti. İşte görevinin ilk günlerinde verdiği bu mesajlar ve Ramazan ayında Türkiye'yi ziyaret etmeyi seçmesi "Müslüman dünyaya ılımlı mesajını tıpkı ABD Başkanı Barack Obama gibi Türkiye'den verecek" şeklindeki beklentileri arttırdı. 27-28 Ağustos tarihleri arasında Türkiye'ye gelecek Danimarka eski Başbakanı Rasmussen'in Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile görüşmesi bekleniyor.

GÜNDEM YOĞUN OLACAK

Resmi temasları sırasında gündemdeki ilk konu ise Afganistan olacak. NATO operasyonlarının sürdüğü Afganistan'da seçimin ardından oluşan durum değerlendirilecek. Afganistan'da asker bulunduran Türkiye, bir süre sonra önceden iki kez yürüttüğü NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) komutanlığını yeniden üstlenecek. Türkiye Afganistan'a insani ve kalkınma yardımında da bulunuyor. Gündemdeki diğer konuların ise Irak'taki durum, Afrika sahillerinde korsanlara karşı yürütülen mücadele ve birliğin Akdeniz'deki faaliyetleri olduğu belirtiliyor. Rasmussen, Danimarka Başbakanlığı döneminde ülkesinde Hz. Muhammed'in resmedildiği karikatürleri "ifade özgürlüğü" olarak değerlendirerek İslam dünyasının büyük tepkisini çekmişti.

BİZE ULAŞIN