Yunanistan alev alev...

Yunanistan'ın başkenti Atina yakınlarındaki Marathona bölgesindeki çalılık alanda önceki gün çıkan yangın, Atina'na merkezine yakın en yoğun yerleşim yerlerinden Penteli'ye ulaştı.

Atina'nın kuzeydoğusunda 3 gündür devam eden yangında 12'den fazla bölge etkileniyor. Marathona, Anthusa, Geraka, Penteli, Pallini, Varnava, Dionisou, Kalentzi ve Grammatiko bölgelerinde yükselen alevler, sert rüzgârların etkisiyle yerleşim alanlarını bugün de tehdit etmeye devam ediyor.

Çok geniş bir alanda ve farklı yerlerde rüzgarın etkisiyle yayılan yangın, kontrol altına alınamıyor. 6 şiddetindeki rüzğar sık sık yön değiştiriyor. Bölgede çok sayıda ana ve çevre yollar trafiğe kapatılırken, yangın Atina ve Selanik yolunu da tahdit ediyor.

*KOMŞUDAKİ PANİKTEN ÇARPICI KARELER İÇİN TIKLAYINIZ...

Olağanüstü gayretle 48 saatten bu yana aralıksız çalışan itfaiyeciler, yoğun duman, rüzğarın yön değiştirmesi ve söndürülen alanların tekrar alevlenmesi sebebiyle zor anlar yaşıyor. Dumandan etkilenen ve yangında mahsur kalan bazı itfaiyecilerin yanık ve zehirlenme şikayetiyle hastanede tedavi edilerek taburcu edildikleri açıklandı.

ATİNA'DA 10 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLİYOR
Yunanistan'ın başkenti Atina'yı saran yangınlar nedeniyle kenar mahallelerdeki 10 bin kişinin tahliye edilmesi emri verildi.

Bu arada bölgede evlerini boşaltan halk panik içinde Atina merkezine ilerliyor. Halk yangının kundaklama sonucu çıktığına inanırken, bölgede onlarca ev tamamen yandı. Evlerde mahsur kalan bazı yaşlı kişileri ise itfaiye kurtardı. Yangın bölgesinde küçükbaş hayvan ağılları, zeytinlik, tarım arazisi ve seralar da yangından etkilendi. Özellikle evlerini alevlere teslim etmek istemeyen kadın erkek her yaş grubundan vatandaş ise söndürme çalışmalarına katılıyor. Halk, kazma, kürek, tahta, dal parçası, kova ve ellerinde hortumlarla yangına müdahale ediyor. Halk "yangını korkunç, trajedi ve cehennem olarak" tanımlıyor. Bölge belediye başkanları, itfaiye araçları ile söndürme uçaklarının azlığından yakınırken, ilgililere yönelik yardım çağrılarını, bölgeden aralıksız canlı yayın yapan televizyon ve radyolardan duyurmaya çalışıyor.

Diğer yandan Başbakan Kostas Karamanlis, aralarında Savunma bakanının da bulunduğu ilgili 4 bakanla yangın konusunu masaya yatırdı. Karamanlis, hava kuvvetlerine ait bir helikopterle yangının devam ettiği bölgelerde incelemelerde de bulundu. Atina'nın hemen dibindeki binlerce dönüm çam ormanı ve çalılıkların yok olmasını, vatandaşların birikimlerinin yok olmasını üzüntü içinde seyretmesi ekranlara yansıdı.

Uzmanlar, bölgede etkisini sürdüren yangının, Atina etrafında meydana gelen en etkili ve tehlikeli yangın olduğunda birleşiyor. Yunan itfaiyesine ait 12 uçak ve 8 helikopter, söndürme çalışmalarına bugün sabah 06:15'te yeniden başladı. Devasa büyüklükteki yangına müdahale etmek üzere Atina dış yardım talebinde bulundu. İtalya ve Fransa 2'şer uçak ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi de bir helikopterle çağrıya olumlu cevap verdi. İsrail'in de yangın söndürme uşağı gönderebileceği kaydediliyor.

Atina'daki yangına 390 itfaiyeci 130 itfaiye aracı ile müdahale ediyor. Diğer yandan söndürme çalışmalarına ordu, 340 askerle destek veriyor. Yine ordudan 26 itfaiye aracı, 30 su tankerinin yanı sıra yaklaşık 600 araç destek veriyor. Bölgede her ihtimale karşı ambulanslar hazır bekletiliyor.

ATİNA'DAKİ YANGINDA EVLERİ YANANLAR KONUŞTU
Yunanistan'ın başkenti Atina'nın kuzeydoğusunda geniş bir alanda devam eden yangın, son dönemin en büyük yangını olarak değerlendiriliyor.

1998, 1993 ve 1995'te olduğu gibi uzun yıllardan bu yana "ateşle savaştıklarını söyleyen bayan Olga Paraskevopoulu, "Bir ev inşa ettik ancak insan gibi yaşayamıyoruz. Her yaz yanmamak için üzülüyoruz." diyor. Devletten şikâyetçi olmadığını belirten Olga, "Devlet yapabileceğini yapıyor. Kara ve hava araçları gönderiyor. Şikâyetimiz yok." şeklinde görüş belirtiyor.

"Attika bölgesinde çok yangınlar gördüm. Bu boyuttakine ilk defa şahit oluyorum" diyen 65 yaşındaki Theodoros Paraskevopoulu ise ağlayarak evlerinin yandığını anlatıyor. Yangının kundaklama sonucu çıkarıldığına inanan Theodoros, "Maalesef biraz yeşillik vardı onu da yaktılar. Ne yapalım." diyor. Çok korktuklarını belirten Thedoros "Çok yangınlar gördüm. Ancak bunun gibisini ilk defa görüyorum. Çok korktuk. Gece hiç uyumadık. Kazma, kürek, kova ne varsa kuru otları yolarak müdahale ettik." diye ekliyor.

Devletin gerekli yardımı yapmadığından yakınan Dimitris Kalegeropoulu adlı bir başka Yunan da, 2-3 gündür kuzeydoğu Atina'nın yandığını söylüyor. Dimitris, yangının nasıl çıktığıyla ilgili olarak da "Marathona bölgesinde küçük bir yangına zamanında müdahale edilmeyince her yana yayıldı. Her şey yandı." diye anlatıyor ve ekliyor: "İnsancıklar koşuşturuyorlar. Buraları daha önce de yandı. Tecrübemiz olduğu için biz de yangını söndürme çalışmalarına katılıyoruz. Evlerimizi ve mallarımızı korumaya çalışıyoruz. Devlet hiçbir şey yapmıyor. İnsanlar kendi başlarına kaldı." şeklinde konuşuyor.

MAÇLAR İPTAL EDİLDİ
Bu arada yoğun yerleşim yerlerinden Penteli'de yangının evlere ulaşması üzerine, Pentelis Hastanesi ve Geraka bölgesindeki bazı huzurevleri tahliye edildi.

Bölgede elektrik kesintisi olduğu bildirilirken, Atina geneline elektik kesintisi uygulanmasının şimdilik söz konusu olmadığı duyuruldu. Yangının söndürüldüğü alanlarında zarar gören hatlar, elektrik kurumundan 200 görevli tarafından onarılıyor. Yunan kilisesi de yangından zarar gören bölgelerdeki halka yiyecek ve içecek yardımında bulundu.

Bu arada yangın Yunan ligini de etkiledi. Bugün akşam oynanması planlanan Panionios-Paok ve Olimpiakos-AEK super lig ilk hafta maçları ertelendi. Yunan siyasi partilerinin yarın yapılacak programları da başka güne kaydırıldı.

BİZE ULAŞIN