Yangının söndürülmesine Türkiye'den destek

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Başbakanlığın talimatı üzerine Yunanistan'da başlayan orman yangının söndürülme çalışmalarına Türkiye'nin destek verdiğini açıkladı.

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu yaptığı yazılı, Yunanistan'da çıkan orman yangını Türkiye'yi de üzdüğünü ifade etti.

Eroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini arayarak Yunanistan'daki yangının söndürülmesi çalışmalarına destek vermek amacıyla uçak takviyesinde bulunulması talimatı verdiğini söyledi.

Eroğlu, "Başbakanımızın talimatı üzerine bu gün saat 09.30 itibariyle yangınlarda etkin olan 1 adet CL 215 tipi amfibik yangın söndürme uçağı Antalya Orman Bölge Müdürlüğümüzden Yunanistan'a gönderilmiştir. İhtiyaç duyulması halinde 2 uçak da hazır tutulmaktadır" dedi.

ORMAN YANGINLARINDA HASSAS DÖNEM

Bakan Eroğlu, Türkiye'deki orman yangınlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede ise şunları söyledi:

"Akdeniz havzası orman yangınları açısından çok hassas bir dönemi yaşamaktadır. Türkiye özellikle orman yangınlarına erken müdahale konusunda geliştirdiği teknolojik altyapı neticesinde müdahale süresini 1 saatten 15 dakikaya indirmiştir. Ormanlar sadece ülkelerin değil bütün dünyanın akciğerleridir. Şu an kullandığımız yangın erken uyarı ve müdahale sistemiyle komşu ülkelerimiz dahil bütün ülkelere hizmet sunmaya hazırız."

Ayrıca Eroğlu, özellikle 15 Eylül'e kadar olan sürenin orman yangınları için hassas dönem olduğunu belirterek. vatandaşlarımızdan dikkatli olmaları konusunda uyarılarda bulundu.

BİZE ULAŞIN