Güney Kore'den füze denemesi

Güney Kore medyası, ülkenin ilk füzesiyle uzaya gönderilen uydunun yörüngeye oturduğunu bildirmesine karşın, yetkililer, araştırma uydusunun öngörülen yörüngede olmadığını belirttiler.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 25.08.2009 08:27 ABONE OL
Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanı Ahn Byong-man, fırlatma işleminin her yönden normal geçtiğini, ancak uydunun öngörülen yörüngenin ötesinde bulunduğunu ve 360 km irtifaya ulaştığını kaydederek, "Bunun nedenini belirlemek için Güney Koreli ve Rus mühendislerce bir analiz yürütülüyor" dedi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Yonhap haber ajansı da, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü mühendislerinin uydunun yerini belirlemeye çalıştıklarını, ancak daha sonra temas kurulup kurulmadığını belirtmediklerini duyurdu.
Mühendislerin ise, uydunun planlanan yörüngeye oturmamasına rağmen, füzenin sorunsuz şekilde çalışmasından ötürü fırlatma işleminin "yarı-başarılı" olarak değerlendirilebileceğini belirttiler.
Güney Kore uydusunun öngörülen yörüngeye oturmamasından, yer kontrol merkeziyle uydu arasında temas kurulamıyor.

Güney Kore televizyonlarının görüntülerine göre, KSLV-1 (Korea Space Launch Vehicle-1) adlı füzenin ikinci katı yerel saatle 17.00'deki (TSİ 11.00) fırlatmadan beş dakika sonra ilk katından ayrıldı.
Güney Kore medyası daha sonra, füzenin yörüngeye Güney Kore yapımı 100 kilo ağırlığında bir araştırma uydusunu başarıyla yerleştirdiğini bildirmişti.

Başbakan Han Seung-soo, "Fırlatma işlemi başarıyla yerine getirildi. Halkımı kutluyorum" demişti.
Güney Kore, başta geçen çarşamba fırlatmayı öngördüğü, ancak bir bilgisayar yazılımı sorunu yüzünden ertelediği 33 metre yüksekliğinde ve 140 ton ağırlığındaki KSLV-1'i uzaya göndermek için 2002'den bu yana 502 milyar won (419 milyon dolar) harcadı.

Rus uzmanlarla birlikte inşa edilen bir füzeyle yörüngeye uydu yerleştirilmesi projesini 2002'den bu yana 7 kez ertelemek zorunda kalan Güney Kore, daha önce 10 uydu fırlatmıştı, ancak bunları başka ülkelerin füzeleri taşımıştı.

2020'ye kadar Ay yörüngesine bir modül yerleştirmeyi hedeflediğini açıklayan ve Nisan 2008'de ilk astronotunu Rus Soyuz füzesiyle uzaya gönderen Güney Kore, böylece kendi yapımı bir uyduyu kendi topraklarından bir füzeyle fırlatmayı başaran 10. ülke oldu.

Roketi ilk olarak 19 Ağustosta göndermeyi planlayan Güney Kore Uzay Ajansı, basınç ayar yazılımında sorun olması nedeniyle geri sayıma dakikalar kala söz konusu fırlatmanın iptal edildiğini, arızanın giderilmesi çalışmaları kapsamında yakıtın boşaltıldığını ve hazırlıkların tamamlanmasının zaman aldığını bildirmişti.

BUGÜN NELER OLDU