Korsanlara internet yasağı

Britanya hükümeti, yeni alınan internet korsanlığıyla mücadele önlemleri çerçevesinde, internetten yasa dışı olarak film ve müzik dosyası indirenlerin internet erişimlerinin kesilmesini planlıyor.

Hazine Bakan Yardımcısı Stephen Timms, söz konusu uygulamanın internet korsanlığını sınırlamada "daha hızlı ve daha kapsamlı önlemlerin alınmasına" imkan vereceğini söyledi.

İnternet korsanlığıyla mücadele planları çerçevesinde bugün açıklanan yeni önlemler, yasalara aykırı olarak müzik ve film dosyası indirenlerin dosyaları indirdikleri internet sitelerine erişimlerinin engellenmesini ve internet erişimlerinin askıya alınmasını içeriyor.

Uygulama, Britanya'daki bazı gruplar tarafından eleştirilirken, müzik endüstrisini temsil eden gruplarca memnuniyetle karşılandı.
İnternet kullanıcılarının hakları konusunda kamu bilincini artırmak amacıyla faaliyet gösteren Açık Hatlar Grubu'ndan yapılan açıklamada, internet erişimlerinin şu veya bu şekilde askıya alınmasının, "insanların temel özgürlükleri içerisinde yer alan ifade özgürlüğünü sınırlayacağı" ileri sürüldü.

Britanya Ses Kayıt Endüstrisi'nden yapılan açıklamada ise bu uygulamanın internet korsanlığıyla mücadelede yararlı olacağı görüşü savunuldu.
BİZE ULAŞIN