'Annene tecavüz ederiz' işkencesi

CIA'nın mahkeme kararıyla yayımlanan 2004 tarihli teftiş raporunda terör şüphelisi mahkûmlara "Konuşmazsan akrabalarınıza zarar veririz" tehdidi yapıldığını yazıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 26.08.2009 ABONE OL
ABD, 2004 yılında Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA) tarafından hazırlanan ancak eski ABD Başkanı George Bush'un terörle savaşına zarar vereceği çekincesiyle o dönem sansürlenen işkence raporunun dün yayımlanan tam metnindeki detayları konuşuyor. Raporda dünya medyasına geçen hafta yayımlanmasından önce sızan "Terör şüphelilerine matkap ve tabanca ile işkence yapıldı' şeklindeki işkencenin ötesinde insanın kanını donduran başka detaylarda bulunuyor. En ürpertici olanı ise terör şüphelilerinin konuşturulması çabaları sırasında 'Bildiklerini söylemezsen akrabalarını öldürür veya anneni buraya getirir gözlerinin önünde tecavüz ederiz' sözleriyle savrulan tehditler..

SUYLA İŞKENCE

Obama'nın sorgu ve gözaltılarda şeffaflık kararı kapsamında Adalet Bakanı'na açıklattığı raporda 4 yıl boyunca gözaltında tutulan Abdulrahim el Nasrihi'ye "Konuşmayı reddedersen annene gözlerinin önünde tecavüz ederiz" denildiği belirtiliyor. Bir diğer terör şüphelisi mahkûm Halid Seyh Muhammed'e de 'ABD yeni bir saldırıya uğrarsa çocuklarını ve seni öldürürüz' denildiği kaydedildi. Her iki mahkûmun da 2007 yılında yasaklanan mahkûmu tahtalara bağlamak ve kafasını suya sokarak boğulma hissini yaşatan 'waterboarding' işkence yöntemine de tabi tutulduğu belirtiliyor.

BAKANIN YALANI!

Ayrıca geçen yıl ABD Kongresi'nde waterboarding yönetimi ile ilgili kendisine yöneltilen bir soruya " Ben yalnızca 3 kez uygulandığını biliyorum' cevabını veren Bush döneminin Adalet Bakanı John Ashcroft'un 117 kez mahkûmlara yapılan bu işkencelerden her defasında bilgilendirildiği de metinde yer alıyor. Amerikan Sivil Haklar Örgütü direktörü Jameel Jaffer raporla ilgili yaptığı yorumunda "Bu ABD yasalarının ihlali demektir. Kararın sorumluları yargılanmalıdır" diye konuştu. Nitekim ABD siyasi çevreleri işkence yöntemleri ile ilgili açıklanması beklenen 12 ayrı raporun daha bulunmasının sorumlulara yargı yolunu açacağı düşüncesini taşıyor.

BUGÜN NELER OLDU