Çin'de bugün sevgililer günü

Tüm dünyada 14 Şubatta kutlanan Sevgililer Günü, sadece Çin'de bugün kutlanıyor.

Şinhua ajansının haberinde, Çin'de ay takvimine göre her yılın yedinci ayının yedinci günü Sevgililer Günü olarak kabul ediliyor ve ay takviminin her yıl 10 gün kayması nedeniyle, bu tarih her yıl değişiyor.
Bir Çin efsanesinde, birbirini çok seven bir sığır çobanı ve dokumacı kızın, her yılın yedinci ayının yedinci günü cennete buluştuğuna inanılıyor.

Halkın da benimsediği bu efsane nedeniyle yüzyıllardır Sevgililer Günü Çin'de "modern" değil, geleneksel bir biçimde kutlanıyor.

Çin'in birçok bölgesinde halen Han Hanedanlığı (M.Ö 206-M.S 220) dönemindeki gibi aslı bozulmadan kutlanan Sevgililer Gününde, halk, gündüzden evlerinin pencerelerine meyveler koyarak "dokumacı kız"ın ruhu olduğuna inanılan Vega yıldızına bağlılıklarını bildiriyor.

Kutlamalar akşam yerel kıyafetlerle gece dansları, genç kızların katıldığı ay ışığında dokuma yarışmaları ve aşçıların hazırladığı nefis yemeklerle devam ediyor.

Çin'in Şian kentinde de yüzyıllardır yapılan başka bir gelenek hala çizgisinin dışına çıkmadan devam ediyor. Bölgede büyük bir alanda düzenlenen kutlamalarda, "Çin Sevgililer Günü" yedinci ayın yedinci günü olması nedeniyle 77 çift, 77 aşk hikayesini halkla paylaştıktan sonra evleniyor.

BİZE ULAŞIN