Kopyacı öğrenciler Facebook'ta yakayı ele verdi

Belçika'da sınav esnasında nasıl kopya çektiklerini sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta anlatan iki öğrenci, sınav görevlilerinin olayı farketmesi üzerine yakayı ele verdi.

Sınav Merkezi yaptığı açıklamada, bu tür internet sitelerinde öğrencinin kopya çektiğine dair ipuçlarının değerlendirmeye alınabileceğine karar verdi. Sınav Merkezi, öğrencilerin okuduğu okul idaresinden aldıkları bir şikayet üzerine takipe başladıklarını ve bunun sonucunda öğrencilerin kopya çektiklerine karar verdiklerini belirtti.

Okul yetkilileri ise öğrencilerin sınavda kopya çektiklerini anladıklarını, ancak ispat edemedikleri için birşey yapamadıklarını belirtti. Bunun üzerine Sınav Merkezi'ne şikayette bulunan okul yetkilileri, öğrencilerin kopya çektiklerine ispat olarak Facebook yazışmalarını gösterdi.

Sınav Merkezi ise Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin bu gibi konularda delil olarak kullanılabileceğini ve ceza için yeterli sebep olabileceği kararına vardı. Kopya çeken öğrenciler ise sınavdan '0' aldı.
BİZE ULAŞIN