Obama tatilde de soluk almıyor

Göreve geldiği 7 aydan bu yana ilk kez tatile çıkan ABD Başkanı Barack Obama, tatilde spor yaparak ve kitap okuyarak dinlenmeyi tercih ediyor. Obama, eşi Michelle, kızları Malia ve Sasha ile çıktığı bir haftalık tatildeki ilk gününe, fitness yaparak ve eşiyle tenis oynayarak başladı. Ardından bir golf kulübüne giderek saatlerce arkadaşlarıyla golf oynayan Obama, akşam yemeğini ise ailesi ve tatilde kendisine eşlik eden birkaç yakın dostuyla yedi.

KİTAP KURDU OBAMA

Obama'nın tatilde okumak için yanına aldığı kitaplar ise Beyaz Saray İletişim Direktörü Bill Burton tarafından açıklandı. Listede New York Times gazetesinin ünlü köşe yazarı Thomas Friedman'ın bir ekolojik "yeşil devrim" ihtiyacını vurgulayan, "Sıcak, Düz ve Kalabalık" (Hot, Flat, and Crowded) isimli kitabı başı çekiyor. David McCullough'un yazdığı, 2002 Pulitzer Ödülü sahibi "John Adams", Richard Price'ın yazdığı "Lush Life", Kent Haruf'un yazdığı "Plainsong" ve George Pelecanos tarafından kaleme alınan "The Way Home" ise listede bulunan diğer kitaplar.

2300 SAYFALIK 5 KİTAP

ABD Kitap Eleştirmenleri Derneği Başkanı Carol Fitzgerald, Obama'nın kitap seçimini, "Listedeki kitapların hepsi ağır kitaplar. Ayrıca çoğu yayınlanalı uzun süre geçmiş. Buradan Obama'nın bir zamanlar duyduğu ancak okumaya zaman bulamadığı kitapları yanına almayı tercih ettiğini görüyoruz" sözleriyle yorumladı. Obama'nın toplam 2300 sayfa olan bu 5 kitabı tatilde bitirip bitiremeyeceği merak konusu oldu. Obama ile ilgili bir ilginç haber de Mısır'dan geldi. Haziran ayında Kahire'de Müslüman dünyaya yönelik yaptığı konuşma ile Arap dünyasında popülerliği artan Obama'nın adından faydalanmak isteyen satıcıların, en kaliteli hurmalarını "Obama hurması" adıyla sattıkları belirtildi.

BİZE ULAŞIN