Rasmussen, Ankara'ya geliyor

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, müttefik ülkelerin başkentlerine yapmakta olduğu tanışma ziyaretleri çerçevesinde yarın Ankara'ya gelecek.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapıplan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek olan Rasmussen Ankara'da iki gün boyunca temaslarda bulunacak.

NATO'nun yeni Genel Sekreteri, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile görüşecek. Ziyaret vesilesiyle, NATO'nun gündeminde yer alan güncel konulara ilişkin kapsamlı görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi.Rasmussen, yarın akşam Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı iftar yemeğine de iştirak edecek.

BU AKŞAM YUNANİSTAN'DA
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye ziyaretinden önce bu akşam Yunanistan'a geliyor.Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Grigoris Delavekuras, yaptığı basın toplantısında, yarın sabah resmi temaslarına başlayacak Rasmussen'in Başbakan Kostas Karamanlis, Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni ve Savunma Bakanı Evangelos Meymarakis ile bir araya geleceğini söyledi.

Görüşmelerde NATO-AB-Rusya ilişkileri, Yunanistan'ın dönem başkanlığını yürüttüğü Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) çalışmaları, NATO'nun Afganistan'daki operasyonları, Türk-Yunan ilişkileri, NATO genişlemesi ve Avrupa'nın güvenlik yapısı konularının ele alınacağını belirten sözcü, NATO'ya ilişkin tüm kurumsal konuların da Rasmussen'in Atina ziyaretinde ele alınacağını kaydetti.

Sorular üzerine Bakoyanni'nin Rasmussen ile görüşmesinde ''Türkiye'nin Ege'deki ihlallerini'' ve Kıbrıs konusunu gündeme getireceğini kaydeden Delavekuras, Atina'nın AB ile NATO arasında işbirliği istediğini belirtti.

BİZE ULAŞIN