Senatör Kennedy öldü

Amerikalı ünlü senatör ve Demokrat Parti'nin önemli şahsiyeti Edward Kennedy, 77 yaşında hayatını kaybetti.

CNN, Amerikan siyaset dünyasına damgasını vuran Kennedy ailesinden Edward'ın dün gece öldüğünü duyurdu.

Yine kendisi gibi siyasetçi olan iki ağabeyi suikasta kurban giden Edward Kennedy, 2008'in mayıs ayından beri beyin kanseri tedavisi görüyordu.

"Teddy" olarak da bilinen Edward Kennedy'nin ABD Başkanı olan ağabeyi John Kennedy, 1963 yılında suikasta kurban gitmiş, diğer ağabeyi Robert Kennedy de 1968 yılında Demokrat Parti'den Başkanlık adaylığı için kampanyasını sürdürdüğü sırada vurularak öldürülmüştü. Edward'ın pilot ağabeyi Joe Kennedy de İkinci Dünya Savaşı'nda hayatını kaybetmişti.

OBAMA: ''ÇAĞIMIZIN EN ÖNEMLİ SENATÖRÜYDÜ, ÇOK ÜZGÜNÜM''
ABD Başkanı Barack Obama, hayatını kaybeden senatör Edward Ted Kennedy'nin ölümünden dolayı çok üzgün olduğunu söyledi, Kennedy için ''Çağımızın en önemli senatörüydü'' dedi.

Obama, Kennedy'nin ölümü üzerine yaptığı açıklamada, ''Kennedy'nin ölümüyle ülkemiz çağımızın en önemli senatörünü kaybetti'' ifadesini kullandı. Kennedy'nin, vatandaşların insan hakları konusunda ilerleme sağlanması, sağlık ve eğitim alanlarında daha iyi durumda olmaları konusundaki çalışmalarını öven Obama, ''O büyük bir liderdi'' dedi.

Geçen yılki başkanlık yarışında kendisine verdiği destek ve senatodaki ''bilgece tavsiyeleri'' için Kennedy'ye teşekkür eden Obama, başkan olduktan sonra da Kennedy'nin ''teşviklerinden ve bilgeliğinden'' faydalandığını da belirtti.

Obama üzüntüsünü, ''Eşim ve ben değerli arkadaşımızın ölümünden dolayı çok üzgünüz. Tarihimizin önemli bir bölümü kapandı'' diyerek dile getirdi.

İRLANDA BAŞBAKANI COWEN: "İRLANDA, GERÇEK BİR DOSTUNU KAYBETTİ"
İrlanda Başbakanı Brian Cowen, 77 yaşında hayatını kaybeden Amerikalı ünlü senatör ve Demokrat Parti'nin önemli şahsiyeti Edward "Ted" Kennedy için, "İrlanda gerçek bir dostunu kaybetti" diye konuştu.Cowen yaptığı açıklamada, "ABD'nin büyük bir devlet adamını, İrlanda'nın da eski bir gerçek dostunu kaybettiğini" belirtti.

Kennedy ailesinin, İrlanda kökenli büyük ve önemli bir Amerikan ailesi olduğunu ifade eden Cowen, Ted Kennedy'nin çalışmaları ve sarf ettiği çabalarla ailesinin ününe ün kattığını söyledi.

Cowen, "İyi ve kötü günlerde, Ted Kennedy cesaretle İrlanda'da barış için çalışarak, 90'lı yıllarda Kuzey İrlanda'da barış sürecinin başlaması için katkıda bulundu" dedi.

İSRAİL BAŞBAKANI NETANYAHU: "KENNEDY, İSRAİL'İN BÜYÜK BİR DOSTUYDU"
Londra'da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Kennedy'nin 30 yıldır "İsrail'in önemli bir dostu" olduğunu söyledi.

"Ted Kennedy İsrail'in büyük bir dostuydu, büyük bir Amerikan vatanseveriydi, daha iyi bir dünya için mücadele edenlerin şampiyonuydu" diye konuşan Netanyahu, "Yokluğunu fena şekilde hissedeceğiz" ifadesini kullandı.

Amerikan siyaset dünyasına damgasını vuran Kennedy ailesinden Edward'ın dün gece öldüğü bildirilmişti.

EDWARD "TED" KENNEDY
ABD'de dün gece hayata veda eden, Kennedy kardeşlerden Edward "Ted" Kennedy, Amerikan siyasi yaşamının en önemli şahsiyetlerinden biriydi.

Ağabeyi ABD Başkanı John Kennedy'nin 1963'te ve diğer ağabeyi Demokrat Parti başkan adayı Robert Kennedy'nin 1968'de suikasta kurban gitmesinin ardından kendi siyasi yaşamını çizen Ted Kennedy, 22 Şubat 1932'de Boston kentinde 9 çocuklu Joseph ve Rosa Kennedy'nin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi.

Massachussets eyaletini, ağabeyi John'un başkan olmasıyla koltuğun boşalması üzerine 1962'den bu yana Senato'da Demokratların saflarında aralıksız temsil eden Kennedy, Demokrat Parti'nin en kıdemli ve en etkin üyelerindendi.

Harvard Üniversitesi ve Virginia Üniversitesi Hukuk Fakültesi diplomalı hukukçu Ted Kennedy, Robert Kennedy başkanlık kampanyası sırasında suikasta kurban gidinceye dek ağabeylerinin gölgesinde kaldı.

Robert Kennedy'nin öldürülmesinin ardından "Kennedy ailesini" ulusal siyasi yaşamda ve partide temsil şansı doğal olarak kendisine kalmasına rağmen Ted Kennedy, 1969'da "Chappaquiddick skandalı" olarak adlandırılan olay yüzünden bunu iyi değerlendiremedi ve başkanlık hayalleri tamamen suya düştü.

Kennedy, Mary Jo Kopechne adlı genç kadınla gece geç saatte muhtemelen alkollü olarak Chappaquiddick adasındaki bir partiden ayrıldıktan sonra aracı bir köprüden uçarak küçük bir göle düştü. Kazadan sonra Kennedy'nin hemen polisi aramaması ve Mary Jo Kopechne'nin Kennedy'nin sarhoş araba kullanması sonucu öldüğü söylentileri, Kennedy'nin siyasi hayatını çok olumsuz etkiledi.

Başkanlık umudu yok olduktan sonra kendini tamamen senato çalışmalarına veren, partisinin en liberal ve sol kanadının temsilcisi olmasına karşılık tüm siyasi çevrelerce büyük saygı gören Kennedy, siyasi hayatı boyunca tüm sosyal konular, ırk, dil ve gelir farkı gözetmeksizin herkese eğitim hakkı için ilk saflarda mücadele etti.

Senato'da 32 yıllık görevinden sonra 1994'te Senato Çalışma ve İnsan Kaynakları Komisyonu Başkanı olan Kennedy, 1999'da bir uçak kazasında John Fitzgerald Jr'un ölümü gibi zor zamanlarda Kennedy ailesinin saygıdeğer büyüğü olarak yardıma koştu.

2004 ABD başkanlık seçimlerinde başkan adayı John Kerry için ağırlığını koyan Kennedy, 2008 seçimlerinde de Demokrat Parti'nin aday adaylarından Barack Obama'yı desteklediğini açıkladı. Kennedy'nin desteği, Obama'nın Demokrat Parti başkan adaylığını kazanması yolunda büyük bir avantaj elde etmesini sağladı.

17 Mayıs 2008'de üçüncü defa felç geçiren Kennedy, hastanede doktor kontrolü altına alındı. 20 Mayıs 2008'de beyninin sol üst bölgesinde habis bir beyin tümörü bulunduğu basına duyuruldu. Bu haber ABD siyasi çevrelerinde büyük yankı ve üzüntü yarattı. Kennedy, Haziran 2008'den bu yana kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görüyordu.

İki kez evlenen Ted Kennedy'nin ilk evliliğinden 3 çocuğu bulunuyor.

BİZE ULAŞIN