Amerikan helikopteri, Taliban komutanının tedavi gördüğü kliniği vurdu

Afganistan'ın doğusundaki Paktiya vilayetinde, bir Amerikan helikopterinin, yaralı bir Taliban komutanının tedavi gördüğü kliniği vurduğu bildirildi.

NATO ve Afgan yetkilileri, Amerikan ve Afgan güçlerinin klinikteki militanlarla çatışmaya girdiğini de belirtti. Çatışmadaki can kaybıyla ilgili olarak kesin bilgi verilmedi.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada da dün AH-64 tipi bir Apaçi helikopterinin, siviller tahliye edildikten sonra kliniğe ateş açtığı belirtildi.

Paktiya valiliği sözcüsü Hamidullah Zivak ise saldırının, yaralı bir Taliban komutanının tedavi için kliniğe gitmesinden sonra başladığını, ihbar alan Amerikan ve Afgan güçlerinin 20 dolayında militanla 5 saat kadar çatışmaya girdiğini ifade etti.

12 TALİBAN MİLİTANI ÖLDÜ
Afganistan'da bir Amerikan helikopterinin vurduğu klinikte 12 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi.
Klinikte yaralı bir Taliban komutanının tedavi gördüğü belirtilmişti.

NATO ve yerel yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda, ülkenin doğusundaki Paktiya vilayetinde bulunan klinikte çıkan çatışmanın 6 saat kadar sürdüğü ve bir Amerikan helikopterinin kliniği vurmasıyla sona erdiği belirtildi.

Amerikan ordusundan yapılan açıklamada da dün AH-64 tipi bir Apaçi helikopterinin, siviller tahliye edildikten sonra kliniğe ateş açtığı belirtildi.

Açıklamalarda, 12 Taliban militanının ölü, 6'sının da sağ ele geçirildiği ifade edildi, kliniğin güvenlik görevlilerinden birinin de çatışma sırasında yaralandığı kaydedildi.

NATO açıklamasında da, çatışma sırasında hiçbir sivilin zarar görmediği ifade edildi.

Militanların, Afganistan'daki seçimlerin yapıldığı 20 Ağustosta halkı oy kullanmaktan caydırmak için düzenlediği saldırılar sırasında yaralanan liderlerini tedavi ettirmek için kliniğe geldiği, olayı haber alan Afgan güvenlik kuvvetlerinin kliniği kuşattığı, ancak militanların ateşine maruz kaldığı, klinikteki sivillerin tahliyesinden sonra da bir helikopterin kliniği bombaladığı belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN