Dalay Lama Tayvan'a gidiyor, gözler Çin'de

Çin'in Tibet Özerk Bölgesi'nin sürgündeki ruhani lideri Dalay Lama, Çin'in baş ağrısı olarak nitelendirilen 'ayrılıkçı' Tayvan adasına gidiyor. Gözler şimdi Pekin'in vereceği tepkiye çevrildi.

Tayvan Cumhurbaşkanı Ma Ying-jeou, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada Dalay Lama'nın tayfunun vurduğu ve yüzlerce kişinin öldüğü Ada'ya gelmesine izin verdiklerini söyledi. Ruhani liderin, tayfunda ölenlerin ruhlarına dua edeceği ve hayatta kalanlara da rahmet isteyeceği ifade edildi.

Dalay Lama, geçen yıl yerel Dharamshala adlı gazeteye röportaj vermek için Tayvan'a gideceğini söylemiş ancak Çin'in hassasiyetlerini bilen Ma, ziyaret zamanının Tibetli dini lider için uygun olmadığını belirtmişti.

Pekin yönetimi, Dalay Lama'yı Tibet'i Çin'den koparmaya çalışmakla suçluyor ve herhangi bir ülkenin Tibetli lideri misafir etmesine sert tepki veriyor. Ma'nın Sözcüsü Wang Yu-chi, Dalay'ın ziyaretinin insani ve dini düşünceler temelinde olacağını ve bunun Pekin ile ilişkileri olumsuz etkilemeyeceğini söyledi.

Dalay Lama, Tayvan'da muhalefetteki bağımsızlık yanlısı Demokratik İlerleme Partisi tarafından Morakot tayfununun vurduğu güneydeki Kaohsiung kasabasına davet edilmişti. Tayvan adasına ilk kez 1997'de gelen Tibetli dini liderin Ada'yı 2001'de tekrar ziyaret etmesinin ardından Çin, sert tepki göstermişti.

Tayvan, iç savaşın ardından 1949'da Çin'den fiilen ayrılmıştı. Pekin yönetimi, bağımsızlık istemesi durumunda gerekirse askeri müdahaleyle tehdit ettiği Tayvan'ı halen bir eyaleti olarak görüyor.

BİZE ULAŞIN