Haber turu-2

Chavez'den Kolombiya'ya rest
VENEZÜELLA
Devlet Başkanı Hugo Chavez, Kolombiya'nın ülke topraklarını ABD askerine açma kararının ardından, Bogota ile diplomatik ilişkilerini kesmeye hazırladığını açıkladı. ABD'nin uyuşturucu kaçakçılığı ve aşırı solcu gerillalarıyla savaşmak için 7 Kolombiya üssünü kullanma istediğine karşı çıkan Chavez, kararını bugün Arjantin'de başlayacak Güney Amerika liderleri zirvesi öncesi açıkladı. Chavez, "Kolombiya ile ilişkileri kesmeye hazırlanmamız gerek" dedi. Bugün başlayacak zirvede, ABD-Kolombiya güvenlik anlaşması tartışılacak.

Müşerref geri mi dönüyor?
PAKİSTAN'IN
Eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in yeniden güç kazanmaya çalıştığı ve darbe hazırlığı içinde olduğu iddia edildi. Müşerref'e yakın bir kaynağın "Pakistan Daily" adlı internet sitesine yaptığı açıklamada, "Müşerref yeniden dönmeyi planlıyor. Hazırlıkları henüz bitmedi" diye konuştu. Ağustos 2008'de baskılar nedeniyle görevi bırakan Müşerref'in, bu hafta Londra'ya giderek yardımcılarıyla ve bazı belediye başkanlarıyla bir araya geleceği belirtildi. Müşerref'e yakın kaynak, "Görüşme gününe henüz karar verilmedi" dedi.

Erbaş'ın katil zanlısı yakalandı
HOLLANDA'NIN
başkenti Amsterdam'da 10 Ağustos günü yuva işleten Türk iş kadını Arzu Çakmakçı Erbaş'ı öldürmekten şüpheli olarak aranan Türk yakalandı. Amsterdam polisi, şüpheli olarak aranan Nevzat Koyak'ın (42) dün Amsterdam'da yakalanarak gözaltına alındığını bildirdi. Cinayetin nedeni ve sanıkla öldürülen kadın arasında nasıl bir ilişki bulunduğunun bilinmediği belirtildi. Polis, ülkede yasal ikamet izni bulunmayan, alkol ve uyuşturucu bağımlısı Nevzat Koyak'ın arandığını bildirmiş ve şüphelinin bazı yayın organlarında resimleri yayınlanmıştı.

BİZE ULAŞIN