Senato'nun Aslanı öldü

Adı felaketlerle anılan kennedy ailesi siyaset alanındaki son ismini kaybetti. 77 yaşındaki Edward "Ted" Kennedy Massachusetts eyaletindeki evinde salı gecesi beyin tümörüne yenik düştü

AMERİKAN siyasetinin en etkili isimlerinden Senatör Edward Moore "Ted" Kennedy, bir süredir beyin tümörüne karşı verdiği mücadelenin ardından önceki gece hayata veda etti. 1963'te uğradığı suikast sonucu ölen eski ABD başkanlarından John F. Kennedy'nin kardeşi olan ve 1962'den bu yana Massachusetts'te senatörlük yapan 77 yaşındaki Ted Kennedy, 7 dönem üst üste seçilmeyi başarmıştı. Demokrat Partili olan Kennedy rağmen tüm siyasi çevrelerden saygı görüyordu.

TÖREN CUMARTESİ

Geçtiğimiz yıl hastaneye kaldırılan "Senato'nun liberal aslanı" Kennedy, beyin tümörü sebebiyle kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görüyordu. Senatör Kennedy, dört erkek kardeşi arasında doğal yollardan ölen tek kişi oldu. Kennedy ailesinden yapılan açıklamada, Mayıs 2008'de beyin tümörü teşhisi koyulmasından sonra dün gece Massachushetts eyaletindeki evinde hayata veda eden Ted Kennedy'nin cenaze töreninin cumartesi günü Boston'da düzenleneceği belirtildi. Ted Kennedy'nin aynı gün öğleden sonra başkent Washington yakınlarındaki askeri Arlington mezarlığına defnedilecek. Adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı yetkili, Ted Kennedy'nin, 1950'li yıllarda orduya hizmet ettiğini kaydetti. Ted Kennedy'nin her ikisi de suikasta kurban giden ağabeyleri John F. Kennedy ile Robert "Bob" Kennedy de bu mezarlıkta yatıyor. Demokrat Parti'nin en liberal ve sol kanadının temsilcisi olmakla beraber tüm siyasi çevrelerde büyük saygı gören Ted Kennedy, tüm sosyal konular, ırk, dil ve gelir farkı gözetmeksizin herkese eğitim hakkı için ön saflarda mücadale etti.

BİZE ULAŞIN