"Türkiye önemli bir stratejik ortak"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in ziyaretinin "çok zamanlı ve son derece faydalı" olduğunu söyleyerek, Türkiye'nin bundan sonra da NATO'ya yaptığı katkıyı devam ettireceğini kaydetti.

Cuma 28.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 28.08.2009 14:59
ABONE OL
Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Davutoğlu, Rasmussen ile gerek baş başa, gerekse heyetler arası görüşmelerde NATO'yu ilgilendiren konuları kapsamlı bir şekilde ele aldıklarını ifade ederek, Türkiye'nin NATO'nun en önemli ülkelerinden biri olduğunu ve Türkiye ile ittifak arasındaki ilişkilerin çok sağlam temellere dayandığını söyledi.

Genel Sekreter Rasmussen'in göreve gelmesinden sonra bu ilişkilerin daha da gelişeceğine inandıklarını kaydeden Davutoğlu, NATO ile Türkiye arasındaki ilişkilerinin yanı sıra Strasbourg'da yapılan NATO'nun 60. yıl zirvesinde ele alınan konuları da tekrar gözden geçirdiklerini belirtti. NATO'nun 60. yıl zirvesinin son derece önemli bir zirve olduğunun altını çizen Davutoğlu, o zirvede hem NATO'yu ilgilendiren konunun ele alındığını, hem de Rasmussen'in genel sekreterliğine karar verildiğini hatırlattı.Davutoğlu, görüşmelerde başta Afganistan olmak üzere NATO'nun ilgi alanına giren konuların yanı sıra son dönemde ortaya çıkan stratejik konsept hakkında da görüş alışverişinde bulunduklarını söyleyerek, Davutoğlu, Akdeniz diyaloğu ve İstanbul işbirliği inisiyatifi ile ittifakın Kuzey Afrika ve Orta Doğu ile ilişkilerini de bu toplantıda ele aldıklarını bildirdi. Davutoğlu daha sonra şunları kaydetti:

"Bu çok zamanlı ve son derece faydalı bir ziyaret oldu. Türkiye bundan sonra da NATO'ya yaptığı katkıyı devam ettirecektir. Rasmussen'in başarılı çalışmalarının devamı için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. NATO'nun başarısı Türkiye açısından uluslararası güvenlik için en önemli unsurlardan biridir."

GENEL SEKRETER RASMUSSEN
NATO Genel Sekreteri Rasmussen ise Türkiye'yi ziyaret etmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, Türkiye'nin her zaman önemli bir stratejik ortak olduğunu söyledi.

Rasmussen yeni görevi çerçevesinde ilk ziyaretlerinden birini Türkiye'ye yapmış olmasının verdiği önemin bir göstergesi olduğunu kaydetti. Türkiye'nin kendisine verdiği destekten dolayı teşekkür eden Rasmussen, dün akşam katıldığı iftarın kendisi için "sıradışı ve özel bir deneyim" olduğunu
belirtti.

NATO'nun yeni genel sekreteri olarak görevlendirilmenin kendisi için büyük bir onur olduğunu kaydeden Rasmussen, NATO'nun eskiden olduğu gibi yeni dönemde de Avrupa Atlantik bölgesinde aynı derecede güçlü ve etkin bir şekilde görev yapmasını sağlamayı amaçladığını, bunun için de reformlar yapmayı ve NATO'yu bugünün koşullarına uygun şekilde yenilemek gerektiğini söyledi.

Davutoğlu ile Afganistan konusunu ele aldıklarını söyleyen Rasmussen, Afganistan'ın teröristler için bir kez daha sığınak olmasına göz yumulmaması gerektiğini ifade ettiklerini bildirdi. Afganistan'daki güvenlik güçlerinin özellikle de Afgan ordusunun eğitilmesine önem verdiklerini belirten Rasmussen, "Bu çerçevede aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bütün ittifak üyelerini bu güvenlik güçlerinin eğitimi konusunda destek ve katkı sağlamaya teşvik ediyoruz" dedi.

Rasmussen, görüşmelerde AB ile NATO arasındaki ilişkilerin önemine de değindiklerini ifade ederek, iki örgüt arasında yeterli işbirliğinin sağlanamaması yüzünden Afganistan'da bazı anlaşılamayan durumlarla karşı karşıya kalındığını anlatan Rasmussen, "şu anda sorunun AB'nin Türkiye ile güvenlik konusunda bir mutabakatının bulunmaması olduğunu, ayrıca NATO'nun da Kıbrıs ile bir güvenlik anlaşması üzerinde mutabık kalamadığını" ifade etti. Rasmussen tarihi gerçekleri bildiğini, ancak pratik sonuçlara odaklanılması gerektiğini belirterek, bu nedenle sorumluluk sahibi politikacılar olarak bu sorunun çözümlenmesi gerektiğini kaydetti.

Görüşmelerde ayrıca NATO'nun Akdeniz diyaloğu ve İstanbul İşbirliği girişimi çerçevesindeki çalışmalarına önem verdiklerini ve bu konuyu ele aldıklarını söyleyen Rasmussen, bu ülkelerin büyükelçilerini çağırarak, bu işbirliğinin nasıl daha derinleştirilebileceğini ele aldığını bildirdi.

Rasmussen, Davutoğlu'nun da bu konuda bazı önerilerde bulunduğunu ve bunları inceleyeceklerini belirtti.

RASMUSSEN, ANITKABİR'İ ZİYARET ETTİ
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Anıtkabir'i ziyaret etti.Rasmussen, Atatürk'ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunduktan sonra, Anıtkabir Özel Defteri'ne şunları yazdı:

"Burada, NATO Genel Sekreteri olarak, Cumhuriyet'in kurucusu olan Atatürk'e saygılarımı sunmaktan onur duyuyorum. NATO üyesi olan Türkiye, Atatürk'ün benimsediği 'Dünyada barış' ilkesine yorulmadan çalışıp hizmet ediyor."