Her 5 Arap'tan biri günde 2 $'ın altında kazanıyor

Arap dünyasında yaşayan insanların büyük çoğunluğunun temiz suya ulaşım, açlık sıkıntısı çekmeme, demokrasi ve kanunla yönetim gibi insan güvenliğinin temel unsurlarından yoksun olduğu bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan Arap İnsan Gelişim Raporu'na göre bölgede yaşayan her beş Arap vatandaşından birisi uluslararası fakirlik sınırı olan günlük 2 doların altında kazanıyor.

Rapora konu olan Arap ülkelerinin büyük kısmında insanlar milli fakirlik standartlarının da altında yaşıyor ve en temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor. Araştırmada 1990-1992 yılları arasında bölgede yetersiz beslenen insan sayısı 20 milyon iken 2002-2004 yılları arasında bu rakamın 25,5 milyona çıktığı kaydedildi.

100'den fazla Arap akademisyenin katkıda bulunduğa raporda insan gelişimin, adaletsiz siyasi, sosyal ve ekonomik sistemler ile güç kazanma yarışı ve bazen de dış askeri müdahaleler tarafından engellendiği vurgulandı. Arap dünyasında yaşayan 330 milyondan fazla insanın kalkınıp istikrarlı bir hayat sürmesinin ancak güvensizlik, çevre tahribatı, ayrımcılık, fakirlik ve açlık gibi problemlere müdahale edilmesine bağlı olduğu ifade edildi.

Arap ülke topraklarının beşte birine karşılık gelen 2,9 milyon kilometre karelik alanın çölleşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve kadın başına düşen doğum oranının dünyadaki 2,6'lık ortalamaya karşı 3,6 olduğu kaydedildi. Bu hızla devam ederse Arap dünyası nüfusunun 2015 yılı itibariyle 385 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

BİZE ULAŞIN