Hükümete yangın protestosu

Yunanistan'ın başkenti Atina'da yaklaşık bin 500 kişi, şehrin kuzeydoğusunu küle çeviren yangınlar nedeniyle hükümet ve çıkar çevrelerini protesto etti.

Atinalı aktif ve çevreye duyarlı vatandaşlar, Yunanistan Yeşiller Partisi Avrupa Parlamentosu milletvekili Mihalis Tremopulos, çevreci gruplar, Green Attack hareketi ve Attika bölgesinde hayvanların korunmasını talep eden av karşıtları gösteriye katılanlar arasında yer aldı. "Çıkar sahiplerine hizmet eden yangınlar ve çevre katliamına" dur demek için dün akşam geç saatlere kadar süren protesto gösterisine katılanların çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu görüldü. Gösteride, "çevre felaketine artık yeter!" sloganı atıldı.

Yunan parlamentosunun da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan her yaş grubundan vatandaş, "hükümeti ve orman yangınlarından çıkar elde edenleri" protesto etti. Yunan parlamentosu karşısındaki alana yanmış ve kurumuş ağaç gövdeleri yığan göstericiler, meclisin "çıkardığı yasalarla çevre felaketine neden olduğu" suçlamasında bulundu. Gösteri süresince muhtemel olaylar ve meclisi koruma amacıyla çok sayıda polis ve çevik kuvvet elemanı görev yaptı.

Protesto gösterisine katılanlar "Yönettiniz, yaktınız, gidin" yazılı siyah tişörtler giydi. "Bari geriye kalanları koruyalım", "Bizi yakan politikaları söndürelim", "Ağaçlar yanıyor, villalar yeşeriyor", "Hemen itfaiyeci ile orman korucusu alınsın" pankartları açan göstericiler, sloganlarla hükümeti protesto etti. Broşür ve bildirilerin de dağıtıldığı gösteride, "daha çevreci yasalar" için imza kampanyası düzenlendi. Kampanya sonunda toplanan imzalar, Yunan meclis başkanlığına verilecek.

YEŞİLLER MİLLETVEKİLİ DESTEK VERDİ
"Bu akşam burada sadece Atina yangınını değil bütün çevre felaketlerine dikkat çekmeyi amaçlıyoruz." diyen Yeşiller Milletvekili Tremopulos şunları söyledi: "Siyasi girişim de olmalı. Hükümet 2007 yılındaki yangından doğru mesaj alamadı. Artık sadece kişisel sorumluklar değil, siyasi tercihlerde de bulunulmalı. Orman politikası çökmüş durumda. Orman koruculuğunun dağıtılması çok yanlıştı. Yeniden gözden geçirmeli."

"İki kötü var. Yangınlar ve avcılık" diyen bayan Minakuli Roza ise şöyle konuştu: "Bu iki kötüyü protesto için buradayız. Avın yasaklanmasını ve yangınlara doğru müdahale yapılmasını istiyoruz. Partilerin birbirini suçlamasından bıktık. Artık işbirliği ve birlik istiyoruz. Çıkarcılıra hayır diyoruz."

Daha önce Ağustos 2007 yılındaki yangın felaketinde de yüzlerce kişi benzer bir protesto yürüyüşü yapmış, simsiyah elbiseleriyle Sintagma Meydanı'nı trafiğe kapamışlardı.

BİZE ULAŞIN