Japonya'ya 'uzaylı' lakaplı başbakan

Japonya'da yarın yapılacak seçimlerle 54 yıllık Demokrat Parti iktidarına, soğuk ve garip hareketleri nedeniyle "uzaylı" lakaplı Hatoyama son verecek

Japonya'da, yarın siyaset arenasında yarım asırlık bir 'saltanat' son bulacak. Yapılan tüm kamuoyu anketlerin seçimle 54 yıldır iktidar koltuğunu kimseye kaptırmayan Liberal Demokrat Parti (LPD) iktidarı kaybedeceğini gösteriyor. Muhalefetteki Japon Demokrat Partisi'nin (JDP) meclisin üçte iki çoğunluğunu ele geçirecek. Muhalefet partisinin 480 sandalyeli meclisin alt kanadında en az 300 sandalye kazanacağı ve ezici bir çoğunlukla iktidara geleceği öngörülüyor. Bunun en büyük sebebiyse rekor oranlara ulaşan işsizlik, yüksek vergiler ve LDP içinde bitmek bilmeyen liderlik mücadelesi... Başbakan Taro Aso liderliğindeki iktidar partisinin beklentilerini karşılamadığını düşünen halk yeni liderle ülkelerinin ekonomik olarak yeniden ayağa kalkacağına inanıyor.

HALKA YAKIN GELİYOR

Japonya'nın yeni başbakanı olması beklenen JDP lideri Yukio Hatoyama ise alışıldık politikacılardan farklı bir profile sahip. 62 yaşındaki lider, soğuk tavırları, ağır konuşması ve sık sık değiştirdiği saç kesimi nedeniyle "uzaylı" lakabıyla tanınıyor. Rakipleri tarafından "başbakanlık için yeterli karizmaya sahip değil" sözleriyle eleştirilen, kronik kararsızlıkları nedeniyle ülkeyi batağa sürükleyeceği iddia edilen Hatoyama'nın en büyük artısı olarak ise oldukça varlıklı bir aileden gelmesine rağmen, son derece mütevazi bir hayatı benimsemiş olması... Tutumlu ve gösterişten uzak yaşantısıyla orta halli Japonları kendine çekmeyi bilen Hatoyama siyaset konusunda da farklılıklar getirmeye hazırlanıyor. Başbakan olması halinde Japonya'nın en büyük askeri ve ticari ortağı olan ABD'den bağımsız politikalar takip edeceğini söyleyen Hatoyama, "Asyalı bir ulusuz. Kimliğimizi unutmamalıyız" diyor. Küresel ekonomik krizle birlikte ABD dolarının güçsüzleştiğini söyleyen Hatoyama, Asya'daki bütün para birimlerini birleştirerek tek para birimi oluşturulmasını istiyor. Kendini "Halk adamı" olarak niteleyen Hatoyama ayrıca evli ve çocuklu ailelere 'hane yardımı' yapmayı ve asgari ücreti arttırmayı vaat ediyor.

ESKİ DANS YILDIZIYLA EVLİ
Hatoyama, kendinden 3 yaş büyük eski bir dans yıldızı olan Miyuki ile evli. Karısıyla Stanford Üniversitesi'nde doktorasını yaparken tanışan siyasi, "Evliydi, ama bu ona olan aşkımı azaltmadı. Boşandıktan sonra onunla evlendik" diyor. Çiftin bir oğlu var.

BİZE ULAŞIN