Berlusconi'ye bu kez kiliseden tepki geldi

İtalya Başbakanı'nın kardeşi Vatikan'a yakın bir gazetenin genel yayın yönetmenini eleştirince, Berlusconi'nin Vatikan'ın 2 numarasıyla buluşması saatler kala iptal edildi. İktidar ve Vatikan arasında rüzgâr ilk kez sert esiyor

Çalkantılı özel hayatı ile manşetlerden düşmek bilmeyen İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin başı bu kez de Vatikan ile dertte. Berlusconi'nin geleneksel olarak her yıl düzenlenen günahların affedilmesi töreni "Perdonanza" sonrası Vatikan'ın 2 numaralı adamı olan Kardinal Tarcisio Bertone ile yiyeceği yemek programı Kilise tarafından iptal edildi. Vatikan, depremle sarsılan L'Aquila'da yapılacak yemeğin 11 saat kala iptal edilme sebebini, "harcanacak paranın depremzedelere bağışlanacağı" gerekçesiyle açıkladı. Ancak gerçek sebebin Kilise ve Berlusconi arasındaki gerginlik olduğu iddia ediliyor.

ÖZPETEK DE KARŞI
Kilise yetkilileri tarafından "Hükümet ve Kilise arasında yaşanmış en büyük soğukluk" olarak nitelenen olay, Berlusconi'nin kardeşine ait Il Giornale gazetesinin, İtalyan Piskoposlar Konseyi yayın organı Avvenire'in genel yayın yönetmeni Dino Boffe'yi eşcinsellikle itham etmesiyle başladı. Haberde Berlusconi'nin özel hayatını eleştiren Boffo'nun geçmişte evli bir erkekle beraber olduğu ve "önce kendisine ahlak dersi vermesi gerektiği" vurgulandı. Berlusconi "Haberin yayınlanmasıyla alakası olmadığını ve özel hayata saygı duyulması gerektiğini" kaydetti. Öte yandan Berlusconi'nin La Repubblica'ya açtığı tazminat davasına karşı hazırlanan "basın özgürlüğü" metnine yönetmen Ferzan Özpetek'in de aralarında bulunduğu birçok aydın ve sanatçı destek verdi.

BİZE ULAŞIN