Japonya'da genel seçim

Japonya'da genel seçim için oy verme işlemi başladı.

Başbakan Taro Aso'nun Liberal Demokrat Partisi (LDP) ile Yukio Hatoyama'nın Japon Demokrat Partisi seçim mücadelesi veriyor.

Japonya'da Meclis genel seçiminde yaklaşık 54 yıldır iktidarda bulunan Liberal Demokrat Parti'nin (LPD) yenilgiye uğrayacağı, muhalefet partisinin mecliste çoğunluğunu ele geçireceği öne sürülüyor.

Japonya'nın önde gelen gazetelerinden Asahi'de yayımlanan bir kamuoyu yoklamasına göre, muhalefetteki Japon Demokrat Partisi'nin (JDP) 480 sandalyeli meclisin alt kanadında büyük olasılıkla 320, iktidardaki LPD'nin ise 100 kadar sandalye elde edeceği ileri sürüldü.

Seçime gidilmesi için temmuz ayında feshedilen mecliste Yukio Hatoyama liderliğindeki JDP'nin 112, Başbakan Taro Aso'nun LPD'sinin 300 sandalyesi bulunuyordu.

Liberal Demokratlar, 1993-1994'te 10 aylık bir kesinti dışında, 1955'den bu yana ülkeyi yönetti. Başbakan Aso'nun partisine, artan işsizlik, yüksek vergilerin desteklenmesi ve ekonomik sorunlar nedeniyle kamuoyu desteğinin zayıfladığı ifade ediliyor.

LDP'den ayrılanların kurduğu JDP, önemli temel konularda iktidar partisinden farklı düşünmüyor. Ancak JDP lideri Hatoyama yaptığı bir açıklamada, ABD-Japon ittifakının Japon diplomatik politikasının temel taşı olmayı sürdüreceğini, ancak Asyalı bir ülke olarak kendi kimliklerini unutmamaları gerektiğini söylemişti.

BİZE ULAŞIN