'Kıbrıs konusunda bir hata yapılmasın'

Davutoğlu, AB Konseyi'ne, Türkiye'nin AB ile ilişkilerinin Kıbrıs ipoteğinden kurtarılması gerektiği mesajını verdi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu resmi bir ziyaret için bulunduğu Slovenya'nın başkenti Ljubljana'dan, aralık ayında Türkiye'nin Kıbrıs konusunda attığı adımları değerlendirecek olan AB Konseyi'ne mesaj yolladı: "Bir hata yapılıp, Rum kesiminin baskısıyla Kıbrıs müzakereleri uzar ve bu uzadığı için limanların açılması için baskı oluşturulursa gerçek bir sorunla karşı karşıya kalırız. Müzakereleri başlatan da ivme kazandıran da bir an önce bitsin diyen de Türkiye. İlerleme Raporu'na yansıyacak o kadar çok şey yapıldı ki." Bakan'ın mesajları şöyle:

BU REFORMLAR DA YETMEZSE!: Kyoto Protokolü'nden Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'na, Egemen Bağış'ın başmüzakereci atanması, TRT Şeş'in başlamasına kadar ciddi kararlar alıyoruz. Yargı Reformu en önemlisi, en zorlarından biri belki de. Bunlar yeterli değilse ne gerekir bilmiyorum. AB konusunda hükümetin yapması gerekenlerde yavaş kaldığını söyleyenin bunu görmesi lazım.

KIBRIS UYARISI: Kıbrıs konusunda bir hata yapılırsa, Kıbrıs müzakereleri uzar ve bu uzadığı için limanlar üzerinde baskı oluşturulursa gerçek bir sorunla karşı karşıyayız. Türkiye elinden gelen her türlü çabayı gösterdi, müzakereleri başlatan da ivme kazandıran da bir an önce bitsin diyen de Türkiye. 'Sene sonuna kadar çözüm olmalı veya alternatif ararız' dedik, Kıbrıs Rum tarafından 'Bu açık uçlu süreç' diye açıklama geldi. Bu yanlış bir hesap. Fasıllarda Kıbrıs dolayısıyla tıkanma yaşanıyor. Bu dönem çevre ve rekabet faslında ilerleme olabilir. Fasıllardaki ilerlemeyi Kıbrıs baskısından çıkarmalıyız.

BİZE ULAŞIN