ABD mutabakattan memnun

ABD Dışişleri Bakanlığı, İsviçre'nin de katılımıyla Türkiye ve Ermenistan'ın, ikili ilişkilerin normalleştirilmesi yönünde daha fazla adım atılmasına yönelik mutabakatının memnuniyetle karşılandığını bildirdi.

Salı 01.09.2009 08:50
Güncelleme: Salı 01.09.2009 15:06
ABONE OL
Açıklama, Türkiye ve Ermenistan'ın, diplomatik ilişkilerin tesisi protokolüyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi protokolüne dair iç siyasal istişarelerin başlatılması konusunda mutabakata varıldığını bildirmesinin ardından geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly imzasıyla yayımlanan açıklamada, ''ABD, İsviçre'nin de katılımıyla Türkiye ve Ermenistan'ın ikili ilişkilerinin normalleştirilmesinde daha fazla adım atılmasını ortaya koyan ortak mutabakatını memnuniyetle karşılıyor. ABD'nin eskiden beri pozisyonu, normalizasyonun önkoşulsuz ve makul bir zaman dilimi içinde gerçekleştirilmesi olmuştur. Ermenistan ve Türkiye'yi, bugünkü açıklamalarında tarif edildiği şekilde üzerinde mutabakata varılan çerçeve dahilinde, süreci hızlandırmaya davet ediyoruz'' ifadeleri kullanıldı.

Kelly açıklamada, ''her iki hükümetle de, bölgede barış, güvenlik ve istikrara katkıda bulunacak tarihi bir süreçte ilişkilerin normalleştirilmesine destek için yakın çalışmaya hazır olmayı sürdürüyoruz'' ifadesine de yer verdi.

AB GELİŞMELERDEN MEMNUN
AB Komisyonu, Türkiye ve Ermenistan'ın ikili ilişkilerinin geliştirilmesine ve normalleştirilmesine yönelik adımlara büyük önem verdiğini ve bunları memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Yürütme organı olan AB Komisyonunun dış ilişkilerden sorumlu üyesi Benita Ferrero-Waldner, konuya ilişkin değerlendirmesinde, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisi protokolüyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi protokolüne dair iç siyasal istişarelerin başlatılması hususunda mutabakata varılmasının memnuniyet verici olduğunu belirtti.

Ferrero-Waldner, Türkiye ile Ermenistan arasındaki diplomatik ilişkilerin normalleştirilmesinde süratli adımlar atılmasını isteyerek, bunun bölge istikrarı açısından önemine değindi.

AB kaynakları, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin düzeltilmesine yönelik "uzun bir sürecin başlangıcı" işaretlerinin memnuniyet ve umut verici olduğunu, gelişmelerin yakından izlendiğini, taraflarca atılacak adımların cesaretlendirilmesi için katkıda bulunulacağını belirtiyor.

Aynı kaynaklar, olumlu adımların ve gelişmelerin, Türkiye ve Ermenistan'ın AB ile ilişkilerini de olumlu etkileyeceğine yönelik değerlendirmelerde bulunuyor.

FRANSA'DAN TÜRKİYE VE ERMENİSTAN'A KUTLAMA

Fransa, Türkiye ve Ermenistan'ın, diplomatik ilişkilerin tesisi protokolüyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi protokolüne dair iç siyasal istişarelerini başlatma hususunda mutabakata varmasının ardından iki ülkeyi kutladı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Fransa'nın Türk ve Ermeni yetkilileri kutladığı belirtildi.

Açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Ermenistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin bölge istikrarına katkıda bulunacak tarihsel bir olay olacağını da kaydetti.