Çar'ın pırlantalarını çikolata kutusuyla kaçırmışlar

Sonuncu Rus Çarı 2. Nikolay Romanov ailesine ait değerli altın ve pırlantaların çikolata kutusuna saklanarak yurtdışına kaçırıldığı ortaya çıktı.

Salı 01.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 01.09.2009 15:36
ABONE OL
İngiliz istihbaratı MI5 gizli servisinin kamuoyuna açıkladığı arşiv belgelerinde, Çar Romanovlar ailesine ait değerli altın ve pırlantaların 1917 Bolşevik Devrimi'nin ardından gizli şekilde yurtdışına kaçırılmasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı. Gizli belgelerde değerli mücevherin satışından elde edilen para ile ise bir Komünist kökenli gazetenin finanse edildiği de kaydedildi.

Belgelere göre, Bolşevik yönetimin eline geçen ve gizlice yurtdışına kaçırılan altın ve pırlantalar, 1920 yılında İngiltere'de ortaya çıkmıştı. Üstelik Çar ailesine ait değerli mücevherlerin çikolata kutusuna saklanarak yurtdışına kaçırıldığına da dikkat çekildi.

Mücevher kaçakçısının ise İngiliz Komünist yayını The Daily Herald Genel Yayın Yönetmeni Fransis Maynell olduğu ortaya çıktı. Sovyet Rusya'sı satıştan elde ettiği yaklaşık 40 bin sterlingi İngiliz Komünist gazetesine bağışladı. Çünkü Moskova o dönemlerde dünyadaki sol harekatlarına mali destek sağlıyordu. Gizli belgede İngiliz istihbarat subayı olayı ise şöyle rapor ediyor: "Bolşeviklerin pırlantalarını Fransis Maynell çikolata kutusunda içinde İngiltere'ye kaçırdı.

Kendisi İsveç'te bir kutu çikolata aldı. İçindeki çikolataları çıkarak kutuya değerli mücevheri koydu."
Belgelerde Maynell'in yıllar sonra bir gazeteye verdiği mülakat da var. Maynell, pırlantaların daha sonra eski Sovyetler Birliği'ne geri iade ettiğini de iddia ediyor. Yıllar sonra The Daily Herald gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni görevine de başlayan Maynell bu sefer Moskova'ya açık şekilde destek vermeye başladı.

https://www.sabah.com.tr