Doktorlar, 'başlık parası' alıyor

Almanya'da sağlık sistemi iyice alarm vermeye başladı. Daha önce dünyada iyi bir üne sahip olan Alman sağlık sistemi bugün yeni bir skandalla daha sarsıldı. Alman basınına yansıyan haberlere göre; doktorlar hastanelerle anlaşıp, sevk ettikleri hasta başına hastanelerden para alıyor.

Salı 01.09.2009 14:01
Güncelleme: Salı 01.09.2009 15:27
ABONE OL
Basına "başlık parası", "hasta primi" veya "satılık hasta" şeklinde yansıyan haberde, skandalın ülke geneline yayıldığı belirtildi. Frankfurter Allgemeine Zeitung bazı doktorların işi iyice ileriye götürdüğünü yazdı. Gazeteye göre, doktorlar kurdukları dernekler vasıtasıyla hastanelere baskı yapıyorlar. "Para ya da hasta" tehdidinde bulunan doktor dernekleri, eğer söz konusu hastane doktorlara para vermeye yanaşmaz ise, bu hastaneye hasta sevki yapılmıyor.

Der Spiegel'e göre, doktorlar hastanelerde bin Euro'ya kadar para istiyorlar ve özellikle kronik ve yaşlı hastaları "hep aynı teşhisle" aynı hastaneye sevk ediyorlar. Hal böyle olunca hasta, doktorlar ve hastaneler arasında defalarca gidip geliyor. Hatta bazı hastalar gereksiz yere defalarca ameliyat ediliyor.

Alman Üroloji Birliği Başkanı Manfred Wirth, doktorlar ve hastaneler arasındaki hasta pazarlıklarının sadece bir bölgede değil bütün Almanya'da yapıldığını söyledi. Wirth, "Maalesef tıp dünyasında bu tür şeyler oluyor" diye konuştu.

Alman Hastaneler Birliği Başkanı Rudolf Kösters ise, hastanelerin doktorlar tarafından tehdit edildiğini kaydetti. Kösters, doktorların hastanelere baskı yapmak için dernek kurduğunu ve hastaneler para vermeye yanaşmaz ise, bu hastanelere hasta sevk etmediklerini öne sürdü. Kösters'e göre bu yüzden bazı hastaneler kapasitesinin üstünde dolarken, bazılarının boş kalıyor.

Konuyu değerlendiren Hasta Derneği Deutsche Hospiz Stiftung'un yöneticisi Eugen Brysch "Bu inanılmaz bir skandal" dedi. Brysch, bu olaydan en çok kronik hastaların ve ölüme yakın yaşlıların etkilendiğini söyledi.

Alman Doktorlar Birliği Başkanı Dr. Jörg Hoppe, olayın bütün boyutlarıyla aydınlatılmasını isterken, yetkililerin buna karşı hukuki önlem almaları çağrısında bulundu.