6,5 saatlik uzay yürüyüşü tamamlandı

Discovery uzay mekiğinin iki astronotu, 6,5 saatlik uzay yürüyüşü sırasında Uluslararası Uzay İstasyonunun (UUİ) devasa amonyak tankını yerinden çıkarma işini başarıyla yerine getirirken, diğer arkadaşları da egzersiz yapmaları için getirilen ikinci koşu bandını kullanıma hazırladı.

Çarşamba 02.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 11:49
ABONE OL
NASA'nın web sitesindeki açıklamaya göre, astronotlar Nicole Stott ve Danny Olivas, soğutma için kullanılan 600 kilo ağırlığındaki boş amonyak tankını istasyonun kirişinden söktükten sonra, yine istasyonun robot koluyla sabitledi.

2002'den beri burada duran boş tank, Dünya'ya götürülmek üzere mekiğin kargo bölümüne konulmadan önce, 800 kilo ağırlığındaki dolu yeni amonyak tankı buradan alınarak, istasyonun kirişine yerleştirilecek. Tüm bu işlem, ikinci uzay yürüyüşü sırasında yapılacak.

Astronotlar, ayrıca Avrupa laboratuvarı Columbus'a bağlı bir bilimsel araştırma bölümünü de sökerek, Dünya'ya götürmek üzere Discovery'nin yük bölümüne yerleştirdi.

Uzay yürüyüşünde endişe yaratan anlardan biri de Olivas'ın tankın sökülmesi sırasında sağ eldiveninin işaret parmağında bir yıpranmayı fark etmesi oldu. Kontrol Merkezi'nin birkaç dakika süreyle problemi değerlendirmesinin ardından "devam" demesiyle astronot görevini sorunsuz sürdürdü. Eldivende küçük boyuttaki hasarın daha büyük olması durumunda uzay yürüyüşüne derhal son vermek gerekecekti.

Bundan birkaç dakika sonra da Stott, karbondioksit seviyesinde yükselme okuduğunu bildirince, Kontrol Merkezi, herhangi bir belirti hissedip hissetmediğini sordu. "Hayır" yanıtı alan Kontrol Merkezi, sorunun sensörlerden kaynaklandığına karar vererek, astronotun uzay kıyafetinde sorun bulunmadığını bildirdi ve çalışmanın sürdürülmesini istedi.

Stott, istasyonda 3 ay süreyle kalacak.

Uzay yürüyüşünden kısa bir süre önce de uzay istasyonuna Colbert isimli 5 milyon dolar değerinden yeni bir koşu bandı yerleştirildi. Mayıs ayından bu yana nüfusu ikiye katlanan ve tüm mürettebat için bir koşu seansı ayarlamanın giderek zorlaştığı uzay istasyonuna götürülen ikinci koşu bandına, NASA tarafından düzenlenen bir anketin ardından Amerikan televizyonunun popüler komedyeni Stephen Colbert'in adı verilmişti.

Bu arada NASA yetkilileri, mekikte yapılan rutin kontrollerin, kalkış sırasında termal kalkanda hiçbir hasar oluşmadığını gösterdiğini ve Discovery'nin çok iyi durumda olduğunu belirtti.