Eskilerini satıp borçlarını kapatıyor

Amerika'nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olma özelliğine sahip olan California, 26,5 milyar dolarlık bütçe açığı ile başı dertte.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 02.09.2009 10:17 ABONE OL
California yönetimi bütçe açığını biraz olsun kapatabilmek için çeşitli yollara başvuruyor. Bu yollardan son olarak California Valiliği'ne ait eski eşyaların satımı gerçekleştirildi. Eyalet yönetimi bu satış işleminden bir milyon 500 milyon dolar gelir elde etti.

California Valisi Arnold Schwarzenegger'in satışa çıkarılmasını onayladığı eskiler iki gün süreyle açık bir alanda halka arz edildi. Sacramento'da satışa sunulan eşya listesindeki devlet malı 6 bin adet eski arasında, bazıları polis arabası olmak üzere 600 otomobil, 79 kitaplık, 6 çivi tabancası, tansiyon ölçme aletleri, antika bir piyano ve California cezaevlerinden atılan dişçi koltukları gibi değişik malzemeler yer aldı.

Eyalet Valisi Schwarzenegger de bazı otomobil ve motosikletleri şahsen imzaladı; ancak bu imza eskilere beklenilen talebi ve fiyatların artmasına etki etmedi. Satışların bazıları eBay ve Craigslist gibi internet sitelerinden de yürütüldü.

Bir milyon dolar gelir sağlaması umuduyla yapılan satış aslında eyaletin karşı karşıya bulunduğu büyük ekonomik kriz karşısında sadece sembolik bir değere sahip. California, ABD'nin yalnızca bir eyaleti olmasına rağmen, kendi başına dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olma özelliğine sahip.

Eyalet bütçesi şu anda tarihin en büyük açığını vermiş durumda. Eyaletin 26,5 milyar dolarlık bütçe açığı, toplam gelirlerinin dörtte biri büyüklüğünde ama gündelik harcamalar bu fonlardan çıktığı için California yönetimini adeta felç etti. California eyalet yönetiminin birçok dairesi personel masraflarından tasarruf etmek amacıyla haftada üç gün kapalı tutuluyor.