Rehn: "Sınır açılması çok iyi olur"

Çarşamba 02.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 19:23
ABONE OL
Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin sorularını yanıtlarken, "Biz Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesini istiyoruz. Türkiye-Ermenistan sınırının açılması çok iyi olur" şeklinde konuştu. Türkiye raporunda Kürt açılımlarıyla ilgili gelişmelere yer vereceklerini söyleyen Rehn, "Türkiye, Ankara Protokolü'nü uygulamak zorunda" dedi.
Olli Rehn, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu'nda Ekim ayında açıklanması beklenen ilerleme raporlarıyla ilgili bilgi verdi ve parlamenterlerin sorularını yanıtladı. AB Haber'e göre, Rehn, Türkiye'nin düşünce özgürlüğü, kadın hakları ve sendikal haklar gibi reformlarını güçlendirmesi gerektiğine işaret etti.

Komisyon üyelerinin Türkiye-Ermenistan sınırın açılmasından kaçak göce kadar çok sayıda sorusu ile karşı karşıya kalan Rehn, Türkiye Raportörü Ria Ruijten Oomen'in, "Türkiye Ermeni yakınlaşması olumlu. Türkiye'deki demokratik açılımlar da Kürtler için olumlu bir gelişme. Ancak bunların sürdürülebilir olması için ne yapılmalı?" gibi soruları üzerine şu yanıtı verdi:

"Türkiye-Ermenistan arasında olumlu gelişmeler var. Biz Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleştirilmesini istiyoruz. Türkiye, Kafkasya'nın istikrarı için de önemli bir ortak.

Karabağ savaşı, Ermeni Türk görüşmelerini bloke etti. Türkiye-Ermenistan sınırının açılması çok iyi olur."


Olli Rehn, yöneltilen diğer sorular karşısında da "Türkiye raporunda Kürt açılımlarıyla ilgili gelişmelere yer vereceğiz. Bu konunun kültürel, ekonomik ve eğitim açılımları da var" dedi.

Rehn, "Türkiye, Ankara Protokolü'nü uygulamak zorunda. Raporda Kıbrıs ve Türkiye konusundaki gelişmelere oldukça geniş yer vereceğiz" şeklinde konuştu.

https://www.sabah.com.tr