Slovakya - Macaristan arasında dil krizi

Kamuya açık yerlerde Slovakça haricindeki lisanların konuşulmasını engelleyen yasa dün yürürlüğe girdi. Macarca konuşanların 7 bin euro cezaya çarptırılacağı yasaya "en temel hakkımız" diyen Macaristan öfkeli

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 02.09.2009 ABONE OL
Slovakya'nın, ülkede anadilin kullanımını yaygınlaştırmak için getirdiği "kamuya açık yerlerde sadece Slovakça konuşun" yasa tasarısı dün itibariyle yürürlüğe girdi. Entelektüeller ve yasadan en çok etkilenecek olan etnik Macarlarsa öfke içinde... Slovakya Başbakanı Ivan Gasparoviç'in imzaladığı yasa tasarısına göre, kamu kuruluşlarında Slovakça'nın, diğer dillerin de sadece evlerde konuşulması isteniyor. Azınlık nüfusu yüzde 20'nin altındaki kasabalarda kesinlikle etnik diller kullanılmayacak. Ayrıca kamuda çalışacak Macarlardan da Slovakçayı iyi konuştuğuna ilişkin bir belge isteniyor. Yasaya uymayanlar 7 bin euro para cezasına çarptırılacak. Yasa, Macarca'nın yanı sıra Almanca ve Romanların kullandığı lisanın da kullanılmamasını içeriyor. Macarlar, Slovak nüfusunun yüzde 10'unu oluşturuyor.

"BÜTÜNLEŞTİRECEK"

Başbakan Gasparoviç, aynı dilin kullanılmasının "ülkeyi bütünleştireceğini" belirtirken Slovakça'nın "halkın iletişim dili" olacağını açıkladı. Macar Devlet Başkanı Laszlo Solyom ise karara ateş püskürdü. Macar dilinin kullanımının kimliğin korunmasının temel şartı olduğunu söyleyen Solyom, "Devletin görevi yurt dışında yaşayan Macarların haklarını korumaktır. Macarcayı resmi dil olarak kabul ettirebilmek için çalışacağız" dedi. Macaristan'da entelektüeller, bir metinle yasanın geri çekilmesini istedi. Metinde, "Herkesin anadilinde iletişim kurabilmesi en temel hakkıdır. Herkesin özgürce yaşayabileceği bir Avrupa'ya inanıyoruz" denildi. ABD'deki Macar dernekleri ise duruma Beyaz Saray'ın müdahale etmesini istedi. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından Macaristan'da Slovaklara ait bir kültür merkezinde bomba bulunması korku yaratırken polis bombayı etkisiz hale getirdi. Geçtiğimiz hafta da Slovak elçiliğine Molotof kokteyli atılmıştı.