Dışişleri'nden taciz cevabı

Ankara, Türk askeri uçaklarının Yunan Olimpik havayollarına ait bir sivil uçağı, çok yakın mesafede yaklaşmak suretiyle taciz ettiği yolundaki haberleri yalanladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 03.09.2009 10:41 ABONE OL
Yunan basınında, resmi makamlara atfen yayınlanan haberlerle ilgili soruya cevap veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, "Maksatlı olarak basına sızdırıldığı anlaşılan bu iddia, ilgili makamlarımızca incelenmiş ve gerçeği yansıtmadığı tespit edilmiştir." dedi.

Burak Özügergin, 31 Ağustos 2009 tarihinde saat 11.00 sularında Ege'de uluslararası hava sahasında 6 bin feet irtifada rutin eğitim görevi icra eden Türk askeri uçaklarına Yunan askeri uçakları tarafından önleme yapıldığını dile getirdi. Özügergin, "Ancak F-16'larımızın söz konusu sivil uçağa hiçbir zaman 5 kilometreden fazla yaklaşmadığı, radar kayıtlarından hiçbir tereddüde mahal vermeyecek şekilde tespit edilmiştir." açıklamasını yaptı.Yunanistan'ın geçmişte de Türk askeri uçaklarının bir sivil uçağı tehlikeye attığı yönünde iddialarda bulunduğunu hatırlatan Sözcü, şunları söyledi: "Ancak bu iddia daha sonra asılsız çıkmış, hatta bu durum Yunan basınına da yansımıştı. Bu ve benzeri abartılı iddiaların zamanlaması manidar bulunmakta, iki ülke arasında iyi komşuluk ilişkilerini geliştirme yönündeki müşterek irademizle bağdaşmamaktadır."
BUGÜN NELER OLDU