'İslam çok büyük bir din'

ABD lideri Obama, Beyaz Saray'da Müslüman toplumun önde gelen temsilcilerinin katıldığı iftarda İslam'a övgüler yağdırdı. Obama Müslümanlar'ın ABD'ye yaptığı katkıya dikkat çekti

Perşembe 03.09.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, önceki başkanlardan Bill Clinton döneminde başlatılan ve Bush döneminde devam ettirilen Ramazan'da iftar daveti verme geleneğini sürdürdü. Önceki gün Beyaz Saray'da verilen davete Bakanlar, Kongre üyeleri ve ABD'deki Müslüman toplumunun önde gelen isimleri katıldı. Davette bir konuşma yapan Başkan Obama, İslam'a övgüler yağdırdı. "Çok büyük bir din olan İslam, adalet ve gelişmeden yanadır" diyen Obama, Müslüman kültürünün ABD'ye yaptığı katkılara dikkat çekti ve Müslüman toplumunun ABD'yi zenginleştirdiğini ifade etti. Pek çok Müslüman ülkenin büyükelçi düzeyinde temsil edildiği davette Türkiye'yi Washington büyükelçimiz Nabi Şensoy temsil etti.

MÜSLÜMAN KIZI TANITTI

Diğer yandan Obama konuşmasında davette yer alan Müslüman kız öğrenci Belkıs Abdülkadir'i tanıttı. Belkıs'ın liseler arası ligde en çok sayı üreten basketbolcu olarak eyalet rekorunu kırdığını anlatan Obama, genç kızın her dinden insan için ilham kaynağı olduğunu kaydetti. Müslüman dünyasıyla ilişkileri düzeltmek isteyen Obama Ramazan ayının başlaması dolayısıyla da bir tebrik mesajı yayınlamıştı.