Merkel de domuz gribi aşısı olacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel de domuz gribi aşısı yaptıracağını söyledi. Merkel ayrıca kamu çalışanlarından aşı olmalarını istedi.

Perşembe 03.09.2009 14:10
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009 14:11
ABONE OL
Almanya'da domuz gribi vakaları artmaya devam ediyor. Gribe yakalanan 32 yaşındaki birinin durumunun ağır olduğu belirtildi. Grip nedeniyle ülkede bazı okullar kapatılırken, devam eden "domuz gribi aşısı" tartışmalarına Başbakan Angela Merkel de katıldı. Uzmanların tavsiyelerine önem verdiğini kaydeden Başbakan Merkel, "Sağlık sektörü başta olmak üzere kamu işlerinde çalışanların aşı olması gerektiğini" söyledi. Merkel, kendisinin de aşı olacağını kaydetti.

Almanya'da birkaç aydır tartışılan domuz gribi aşısı, Ekim ayından itibaren başlayacak. Her ne kadar kamuoyu araştırmaları halkın sadece çok az bir kesiminin aşıya sıcak baktığını gösterse de Federal Hükümet 25 milyon kişinin aşılanmasını hedefliyor. Söz konusu aşı kampanyası 1961'den bu yana Almanya tarihinin en büyük aşı kampanyası özelliğini taşıyor.

İlk etapta sağlık ve kamu sektörü çalışanları, ardından da kronik hastalar aşılanacak. Hükümet normal vatandaşların da isteğe bağlı olarak aşılanabileceğini kaydetti. Vatandaşları en çok düşündüren nokta ise, aşının gribe karşı yüzde yüz koruma sağlamaması. Aşı için bütçeden 600 milyon Euro ayrıldı.