İran'da bir ilk!

İran Parlamentosu Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın yeni kabinesini oyladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 03.09.2009 11:36 ABONE OL
Oylama sonucunda 2'si kadın 3 kişinin adaylığı reddedilirken, İran tarihinde ilk kez bir kadının bakanlık koltuğuna oturacağı ifade edildi.Ahmedinecad, yeni kabinenin parlamento ile birlikte çalışacağını belirterek, milletvekillerine tercihlerini onaylama çağrısında bulundu.

Geneli yeni yüzlerden oluşan ve aralarında 3 kadının da bulunduğu yeni kabine listesi 5 gündür parlamento tarafından değerlendiriliyor. 5 günlük değerlendirmenin "gerçek demokrasiyi" yansıttığını söyleyen Ahmedinejad batıyı, İran'da parlamento ve devlet arasında büyük farklılıklar olduğunu göstermeye çalışmakla suçladığı için milletvekillerini çağırarak bu "fesatlığı" etkisiz hale getireceğini düşünüyor.

Milletvekilleri, bakanlıklar için belirlenen kişilere çok sert konuşmalar yaparken Ahmedinejad, 21 yeni bakan için yapılan oylamanın liderleri Ayetullah Hamaney'i mutlu ettiği gibi aynı zamanda düşmanlarını da kızdıracağını ve kendilerinin büyük bir aile olarak görevlerinin İran'ı yönetmek olduğunu belirtti. Oylama sonuçları Parlamento Sözcüsü Ali Larjani tarafından duyuruldu.

İLK KADIN BAKANI DESTCERDİ: "İRANLI KADINLARIN TARİHİ ARZULARI GERÇEKLEŞMİŞ OLDU"
İran İslam Cumhuriyeti'nin ilk kadın bakanı olan Merziye Vahid Destcerdi, "Bakan seçilmem, İranlı kadınlar için büyük ve önemli bir adımdır" dedi.

Destcerdi, mecliste güvenoyu aldıktan sonra yaptığı konuşmada, "Kabineye bir kadının seçilmesi ülke kadınları için önemli bir olaydır. Bugün başı dik ve gururluyum" ifadesini kullandı.

"İranlı kadınların tarihi arzuları gerçekleşmiş oldu" diyen Destcerdi, kabinede kadınlarla ilgili konuları takip edecek olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından atanan Destcerdi, mecliste bugün yapılan güven oylamasında 175 oy alarak resmen Sağlık Bakanı oldu.

Tahran'da 1959'da dünyaya gelen Destcerdi, Tahran Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, ülkenin sağlık teşkilatındaki çeşitli birimlerde görev
yaptı.

BUGÜN NELER OLDU