CIA doktorları da terör işkencesine katılmış

ABD'li İnsan Hakları İçin Doktorlar Derneği'nin hazırladığı raporda, doktorların sorgularda yer almasının "insanlar üzerinde deney yapmak" anlamına geldiğine dikkat çekildi

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 04.09.2009 ABONE OL
İşkence sorgularıyla tartışma yaratan ve hakkında soruşturma açılan ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), bu kez doktor eşliğinde kötü muamele iddiasıyla karşı karşıya. İngiliz The Guardian gazetesinin haberinde, CIA'nın 11 Eylül saldırıları sonrasında gözaltına aldığı ve bilgi edinmek için sorguladığı terör zanlılarının sorgusu sırasında doktorlar tuttuğu kaydedildi. Doktorların, işkence ve kötü muamele sonrasında zanlılarının durumunu değerlendirdiği ve sorguya devam edilip edilmemesine karar verdiği belirtildi. Tıbbi etikle ilgili araştırmalar yapan İnsan Hakları İçin Doktorlar (PHR) örgütü, hazırladığı raporda, sorgularda doktorların bulunmasının, "insanlar üzerinde deney yapmak" anlamına geldiği belirtildi."TEKNİKLER ETKİN Mİ?"
PHR'nin "İşkenceye Yardım Etmek" başlıklı raporunda, doktorların CIA'nın işkence tekniklerinin etkin olup olmadığını yakından gözlemledikleri belirtildi. Guantanamo ve Ebu Garib gibi terör suçlularının tutulduğu Amerikan cezaevlerindeki "kaza" iddialarını araştıran PHR, doktorların bu tür olaylara "sanılandan daha fazla" karışmış olabileceğini bildirdi. Rapora göre, bu "kişilerin onayı olmadan insanları denek olarak kullanmak" anlamına geliyor. Rapor, "bu şekilde veri toplamak yasadışı deneye yaklaşan bir uygulamadır" ifadeleriyle son buluyor. Sağlık alanında ABD'nin en önde gelen tıp kuruluşu olan Amerikan Medikal Birliği ise, doktorların süreçteki rolüyle ilgili olarak Obama ve diğer hükümetlerle açık bir diyalog yürüttüklerini kaydederek, "Doktorların işkence ve sorguda yer alması temel etik değerlerin ihlalidir" yorumunu yaptı.

"İŞKENCEYE YARDIM"
PHR'nin raporundaki en dikkat çekici nokta "işkenceye yardımcı olmak". Bu, CIA doktorlarının sorgu tekniklerinin etkinliğini aktif olarak takip etmesi ve tutukluları birer "insan obje" olarak rızaları dışında kullanması anlamına geliyor.

İNSANLAR ÜZERİNDE DENEYLERİ EN SON NAZİ ALMANYASI YAPMIŞTI
Kişilerin isteği olmadan üzerlerinde deney yapmak İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazilerin kullandığı doktorların yargılanması sonrası çıkarılan ve 10 ilkeyi içeren Nürnberg yasası uyarınca 1947'den beri yasak. Naziler, esirler üzerinde birçok hastalıkla ilgili deneyler yürütmüştü. Cenova Konvansiyonu da, tutuklular üzerinde tıbbi deneyleri yasaklıyor. CIA kılavuzlarında ise, doktor ve psikologların derinleştirilmiş sorgu sırasında bulunmalarının zorunlu olduğu belirtiliyor.

BUGÜN NELER OLDU