Benzin alırken katledildiler 90 ölü

Afganistan'daki NATO güçleri, Taliban'ın kaçırdığı tankerden bedava petrol almaya çalışan sivilleri vurdu. Cesetler tanınmayacak kadar yanarken Afgan lideri, soruşturma başlattı

  1. Haberler
  2. Dünya
Cuma 05.09.2009 ABONE OL
Her şey Taliban'ın, Afganistan'daki NATO güçlerine petrol taşıyan iki tankeri kaçırmasıyla başladı... Çok fazla petrol olduğu için Kunduz bölgesinde bir bölgede tankerler çamura battı. Taliban petrolü azaltmaya karar verdi ve depoları açarak halkın bedava petrol almasına izin verdi. Ancak kendilerini izleyen NATO uçaklarını hesaba katmamışlardı. Tankerlerin etrafındaki sivilleri fark etmeyen uçakların bombalı saldırısında çoğu sivil yaklaşık 90 kişi öldürüldü. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, NATO'nun petrol tankerlerini vurmasıyla ilgili olayda sivillerin zarar görmesini eleştirdi. Soruşturma komisyonu kurduğu belirtildi.

TALİBAN ÖLMEDİ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, sivillerin de öldürüldüğünü kabul ederken, sözcü "bölgede yalnızca isyancıların olduğu gözlemlenmişti" dedi. Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı General Stanley McChrystal ise, bombalamayla ilgili soruşturma başlattıklarını belirtti. Kunduz valisi Muhammed Ömer, hava saldırısında bir Taliban komutanı ile 4 Çeçen savaşçının öldüğünü kaydetti. Taliban sözcüsü Zebullah Mücahid ise, olayda ölen militan olmadığını açıkladı. Mücahid, Tacikistan'dan Kabil'deki NATO güçlerine giden tankerlerin kaçırıldığını, çamura saplanınca yükü azaltmak için vanalar açıldığında 500 köylünün hava saldırısı olabileceği uyarılarına rağmen yakıt almak için toplandığını anlattı. Görgü tanıkları saldırıda bir aileden de beş kişinin öldüğünü belirtirken cesetlerin birçoğunun tanınmayacak kadar yandığını dile getirdi.

GATES: ÇEKİLMENİN ZAMANI ŞİMDİ DEĞİL
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Afganistan'dan çekilmenin zamanı olmadığını ve savaşmaya değdiğini söyledi. Gates, Başkan Obama'nın, 21 bin askerin daha Afganistan'a gönderilmesini içeren çabalarının "sadece başlangıç olduğunu" ifade etti. "Savaşın, elimizden kayıp gittiğini düşünmüyorum" diyerek, çıkmanın zamanının gelmediğini vurguladı. ABD'de son anketler, Afganistan'a ek asker gönderilmesine desteğinin azaldığı yönünde...

AFGANİSTAN'DAKİ SAVAŞI PROTESTO EDİP İSTİFA ETTİ

İngiltere'de Savunma Bakanı'nın Afganistan savaşını protesto eden bir yardımcısı istifa etti. Başbakan'ın Afganistan stratejisiyle ilgili açıklama yapacağı gün istifasını veren Eric Joyce, "Artık toplumun, sokaklarda daha fazla terör olmasın diye aldığı riskler yüzünden gelen kayıplara daha fazla dayanabileceklerine inanmıyorum. Ayrıca oradaki askerlerimizin geleceğine ilişkin belirsizlikle de devam edemeyiz" diyerek görevini bıraktı.