Chavez İran'da

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez resmi temaslarda bulunmak üzere İran'a geldi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 05.09.2009 13:43 ABONE OL
Bölgedeki müttefik ülkeleri kapsayan ziyaretlerinin dördüncü durağı olarak bugün erken saatlerde geldiği Tahran'da İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ve diğer yetkililer tarafından Mehrabad havaalanında karşılanan Chavez için Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından resmi karşılama töreni yapılacak.

Chavez ve Ahmedinejad'ın başbaşa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmelere geçileceği kaydedildi. İki ülke arasında enerji ve ticaret başta olmak üzere birçok alanda yeni anlaşmaların imzalanması bekleniyor.

İran'ın, Latin Amerika'daki bir numaralı müttefiki olan Venezuela'da milyarlarca dolarlık yatırımı bulunuyor. İki ülke arasındaki ticaret hacminin son yıllarda artarak 20 milyar doları bulduğu açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Ahmedinejad'ı ilk tebrik eden lider olan Chavez'in, bu ziyaretle ikili ilişkilere verdiği önemi göstermek istediği belirtiliyor.

İran'ı yedinci kez ziyaret eden Chavez, en son 2 Nisan 2009'da Tahran'da resmi temaslarda bulunmuştu.
Bölge turu kapsamında Libya, Cezayir ve Suriye'yi ziyaret eden Chavez'in, bundan sonraki duraklarının Belarus ve Rusya olduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU