Gelişmekte olan ülkelere söz hakkı

G20'nin Londra'daki Maliye Bakanları toplantısında, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin, IMF'de daha çok söz sahibi olmaları konusunda görüş birliğine varıldı.

Cumartesi 05.09.2009 00:00
ABONE OL
G20'nin taslak bildiri metnine göre, gruba üye ülkeler, Pittsburgh'da yapılacak olan G20 liderler zirvesinde, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, özellikle ''yükselen piyasaların'' IMF ve küresel ekonomide daha çok söz sahibi olmalarına imkan verecek ilerlemeler sağlanacak.

Taslakta ayrıca, ülkelerin, tam olarak küresel ekonomik toparlanma sağlanıncaya kadar genişlemeci para ve maliye politikalarına, parasal istikrar unsurunu da gözeterek devam etmeleri benimsendi.

G20 taslak metninde, banka yöneticilerinin prim, ikramiye, yüksek emeklilik maaşı gibi parasal menfaatlerine uluslararası bir standart ve sınırlama getirilmesi benimsenirken, bu konuda Mali İstikrar Kurulu bir çalışma yapmakla görevlendirildi.

Bankacıların, daha çok prim almak için yüksek kazanç -yüksek risk taşıyan yatırım ve işlemler gerçekleştirmeleri de daha sıkı kontrol edilerek frenlenecek.

https://www.sabah.com.tr