"6'sı sivil 54 kişi öldü"

Pazar 06.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.09.2009 11:00
ABONE OL

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde önceki gün düzenlenen NATO bombardımanında 6'sı sivil 54 kişinin öldüğü bildirildi.

Kunduz Valisi Muhammed Ömer, Fransız Haber Ajansına (AFP) telefonla yaptığı açıklamada, NATO güçlerinin militanlara yönelik hava saldırısında petrol tankerlerinin patlaması sonucu ölenlerden 6'sının sivil olduğunu belirtti.

Ölenlerden 48'inin silahlı olduğunun belirlendiğini söyleyen vali, hava saldırısı sırasında tankerlerden birinde bulunan bir çocuğun da yaşamını yitirenler arasında bulunduğunu açıkladı.

Ömer, tankerlerden birinin şoförü ve şoförün genç oğlunun ise bombardımandan önce Taliban tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Vali, hava saldırısında 2'si Taliban militanı 15 kişinin yaralandığını açıklarken, görgü tanıkları yaralananlar arasında en az 2 çocuğun bulunduğunu, çocukların ciddi yanıkları olduğunu söylediler.
Görgü tanıkları, Taliban'ın sivilleri yakıt almaları için çağırdığını ve bombaların onlarca kişinin tankerler çevresinde toplandığı sırada atıldığını ifade ettiler.

İçişleri ve Savunma bakanlıklarından heyetler, Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin talebi üzerine bombardımanı araştırmak üzere bölgede bulunuyor.

Ölenlerin ve ölen sivillerin sayısına ilişkin önceki günden bu yana farklı açıklamalar yapılıyor.
İçişleri Bakanlığı, dün bombardımanda 56 Taliban militanının öldüğünü belirtirken, Afganistan'daki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanı Amerikalı General Stanley McChrystal, operasyonda sivillerin yaralandığını söylemişti.

McChrystal, dün yaptığı açıklamada, hava saldırısında Afgan sivillerin yaralandığının açık olduğunu belirtirken, operasyonda sivillerden ölen olup olmadığı konusunda ise bilgi vermemişti.

Kunduz Emniyet Müdürü Gülen Muhiddin de önceki gün yaptığı açıklamada, Taliban militanlarının tankerleri Kunduz Nehri'ni geçerken durdurduğunu, NATO'nun kaçırılan iki petrol tankerine düzenlediği hava saldırısında 90 kişinin öldüğünü açıklamıştı. NATO olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.