İki astronot 7 saatlik uzay yürüyüşü yaptı

Pazar 06.09.2009 09:54
Güncelleme: Pazar 06.09.2009 09:54
ABONE OL
Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bu dönem görev yapan iki astronot, dönemin 3. ve son uzay yürüyüşünü tamamladı.

ABD vatandaşı astronot Danny Olivas ve İsveçli astronot Christer Fuglesang 7 saat süren uzay yürüyüşleri sırasında, Şubat ayında istasyona gelmesi beklenen Tranquility aracının istasyona kenetlenmesi için gereken hazırlıkları tamamladılar. İki astronot ayrıca bir dış kargo platformu inşa ettiler ve istasyonu hareket ettirmekte kullanılan denge çarkını tamir ettiler.

Uzay mekiği Discovery 13 günlük görevini salı günü tamamlayarak istasyondan ayrılacak ve Perşembe günü Florida'daki Kennedy Uzay Üssü'ne inecek.

Japonya'nın istasyona göndereceği ilk kargo gemisi H-2 Tranfser Aracı (HTV) ise aynı gün Japonya'daki Tanegashima Uzay Merkezi'nden fırlatılacak.

GÖREV SÜRESİ UZUYOR

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama tarafından atanan bir komite, uzay istasyonun görev süresinin 5 yıl daha artırılarak, enaz 2020'ye kadar uzatılması planlarının geniş olarak desteklendiğini belirledi.
NASA halen 16 ülkenin ortak projesi olan uzay istasyonuna yıllık 18 milyarlık bütçesinin yaklaşık 2,5 milyar dolarını harcıyor.

Komitenin bulgularını Salı günü NASA ve Beyaz Saray'a sunması bekleniyor.

Bu arada NASA'nın hazırladığı bir taslak planda ise uzay istasyonunun ilerde Mars'a yapılması planlanan insan yolculuklarına hazırlık amacıyla yürütülecek teknolojik ve tıbbi araştırma ve denemelerinin yapılacağı bir üs olmasını öngörüyor.