Sudan'da çatışma: 13 ölü

Güney Sudan'da A'ali an Nil şehrinde Cuma günü Dinka kabilesi ile Shillouk aşireti arasında meydana gelen çatışmanın ardından dün gece yaşanan saldırılarda da 13 kişi hayatını kaybetti.

Pazar 06.09.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 06.09.2009 17:01
ABONE OL
Güney Sudan'da Cuma günü Shillouk aşiretinin Dinka köyüne saldırması sonucu 20 kişinin hayatını kaybetmesine cevaben Dinka kabilesinin Shillouklara ait bir köye saldırmasıyla 5 kişi hayatını kaybetmişti. Dinka kabilesi de bu saldırıya bir misilleme daha yaparak Shillouk kabilesine mensup bir aşirete saldırı düzenleyip 13 kişiyi öldürerek, 9 kişiyi de yaraladı.

Ocak ayının başından bu yana kabileler arasında yaşanan çattışmalarda çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu bin 200 kişi hayatını kaybederken, bölgede kabileler arasında yaşanan şiddetli çatışmalar nedeniyle Güney Sudan için 2011'de yapılacak referandumun zora girdiği belirtildi. Güney Sudan'ın şiddet ortamının yaşandığı bir süreçte devlet kurması durumunda, devletin güçsüz olacağı yorumu yapılırken, Özerk Güney Sudan Hükümeti iktidar partisi Sudan Halk Kurtuluş Partisi (SPLM), bölgede karışıklığın artması için Sudan Hükümeti Ulusal Kongre Partisi'nin kabilelere el altından silah temin ettiğini iddia ediyor.

https://www.sabah.com.tr