ABD askerlerine samuray eğitimi

Gelişmiş askeri teçhizata sahip ABD, savaşta ve sonrasında ruhsal sıkıntı yaşayan askerlerini binlerce yıllık geleneksel "samuray yöntemleriyle" eğitiyor. Loş ışıklı odada, rahatlatıcı müzikle "eğitilen" askerler daha az depresyona yakalanıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 07.09.2009 ABONE OL
Bilim adamlarının geliştirdiği en ileri teknolojik yöntemlerle eğitilerek dünyanın farklı köşelerinde görev yapan ABD askerleri, yaşadıkları zihinsel sorunların çözümünü binlerce yıllık samuray tekniklerinde buldu. İlk olarak 2005'te ufak birliklerde deneme amaçlı kullanılmaya başlanan "Samuray Zihin Eğitimi Programı", bugün başta ABD'nin en büyük askeri üssü olan Fort Bragg olmak üzere 11 üste ve emekli asker bakım merkezlerinde kullanılıyor. Ordu yetkilileri önümüzdeki yıllarda samuray eğitiminin 1.1 milyon askere verilmesini planlıyor. "Sıkı bir kişisel disiplin, soğukkanlılık ve kusursuz bir mükemmeliyetçilik" içeren geleneksel samuray öğretilerine dayanan program, görev sonrası zihinsel sorun yaşamış emekli askerlerle görüşülerek günümüze uyarlanmış. Programa katılan askerler loş ışıklı bir odada yarım daire şeklinde oturarak eğitmeni dinliyor. Seansa eşlik eden rahatlatıcı müzik askerlerin iç dünyalarında yolculuğa çıkıp, korku ve stresin üstesinde gelmelerine yardımcı oluyor.

ZİHİNSEL EGZERSİZ

Programın geliştiricisi Sarah Ernst, "Geçmişte fiziksel olarak dayanıklı ve güçlü bir asker olmanın yolunun yoğun askeri eğitimlerden geçtiği düşünülürdü. İyi bir asker olmak için kasları geliştirmek yetmez. Zihinsel egzersiz de önemli" dedi. Ordu yetkilileri, eğitime katılan askerlerde zihinsel rahatlamanın yanı sıra hedefe isabet oranının arttığını kaydediyor. Programa katılan askerlerin yüzde 70'i ise stresli durumlarla çok daha rahat mücadele edebildiklerini belirtiyor.

117 milyon $
ABD askerlerinin ruhsal tedavisi için harcanan yıllık miktar
1.1 milyon
128
2008'de intihar eden ABD askeri sayısı

Samuray Zihin Eğitimi'nin verileceği asker sayısı


BUGÜN NELER OLDU