"Karar yarın açıklanacak"

Pazartesi 07.09.2009 11:40
Güncelleme: Pazartesi 07.09.2009 12:45
ABONE OL
Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vashadze, Gürcistan'da tutuklanan ve 24 yıl hapse mahkum olan Türk kaptanla ilgili şunları söyledi: "Soruna çözüm bulduk. Kararı yarın açıklayacağız."

Panama bandıralı "M/T Buket" adlı gemi, Karadeniz açıklarında Gürcistan sahil güvenlik birimlerince alıkonulmuş; geminin Türk kaptanı, "deniz ulaşımı kurallarını ihlal ettiği" gerekçesiyle mahkemeye çıkarılıp, 24 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU GÜRCİSTAN'DA

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, resmi temaslarda bulunmak üzere Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e geldi.
13 kişilik bir heyet ile birlikte başkent Tiflis'e gelen Davutoğlu temaslarına Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze ile görüşerek başladı. Görüşmenin ardından Vaşadze ile ortak basın toplantısı yapan Davutoğlu, "Gürcistan'ın ekonomik ve siyasi geleceği, huzuru, refahı, toprak bütünlüğü özel önem verdiğimiz hususlardır" şeklinde konuştu.

Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri ile de görüşmesi beklenen Ahmet Davutoğlu'nun ayrıca, Gürcistan Parlamento Başkanı David Bakradze ile de görüşeceği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Gürcistan'da yapacağı görüşmelerde Kafkasya'daki istikrar konusunun ele alınacağı ifade edilirken, Abhazya'ya izinsiz yakıt taşıdığı suçlamasıyla 24 yıl hapis cezasına çarptırılan Buket gemisinin kaptanı Mehmet Öztürk'ün serbest bırakılıp bırakılmayacağı konusunun ise yarın açıklanacağı kaydedildi.