Afganistan'da 200 bin oy geçersiz

Afganistan'da devlet başkanı seçimleriyle ilgili tartışmalar sürerken, yaklaşık 200 bin oyun seçim yolsuzluğu nedeniyle iptal edildiği belirtildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 08.09.2009 12:15 ABONE OL
Seçim Komisyonundan Davud Ali Necefi, daha önce yapılan 447 sandığın iptal edildiği açıklamasıyla ilgili olarak, bunun yaklaşık 200 bin oy anlamına geldiğini söyledi.

Necefi, sonuçlar için çifte kontrol yaptıklarını ve rakamları kuşkulu bulduklarını belirterek, "Bazı bölgelerde, sandıklara gönderdiğimiz oy pusulalarından daha fazla katılım var" dedi.

Davud Ali Necefi, oy pusulalarının Birleşmiş Milletler desteğindeki yolsuzluk soruşturma komisyonuna gönderildiğini belirtti.Birleşmiş Milletler'in Afganistan Özel Temsilcisi Kai Eide de, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Afgan yetkililere seçim yolsuzlukları konusunda sıkı tedbirler alınması çağrısında bulundu.

Eide, seçimlerde yolsuzluk yapıldığının kanıtlandığı bölgelerdeki tüm oy sandıklarının iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada, ABD'nin Afganistan Büyükelçisi Karl Eikenberry, dün Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile bir araya gelerek seçimleri görüştü. Görüşmenin içeriğine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Afganistan'da, yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan, 20 Ağustosta yapılan devlet başkanı seçimlerinin sonuçları henüz açıklanmadı.

Oyların yüzde 74'üne göre, yeniden bu göreve aday olan Karzai'nin yüzde 48,6, rakibi Abdullah Abdullah'ın da yüzde 31,7 oy aldığı belirtiliyor. İki adaydan birinin kesin resmi sonuçlara göre yüzde 50'yi aşamaması halinde ikinci tur seçime gidilecek.

Yetkililerin seçim sonuçlarının tamamına yakın bir kısmını bugün açıklaması bekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU