Karzai seçildi gibi

Karzai Afganistan'da geçen ay yapılan devlet başkanı seçimlerinin kısmi sonuçlarına göre, yeniden bu göreve talip olan şimdiki Devlet Başkanı Hamid Karzai, ilk turda seçilebiliyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 08.09.2009 16:34 ABONE OL
Afganistan'da geçen ay yapılan devlet başkanı seçimine ilişkin olarak yüzlerce oy merkezindeki oylarda usulsüzlük olduğu belirtildi.Bağımsız Seçim Komisyonu (BSK), bugün yaptığı açıklamada, oyların yüzde 91,6'sının sayıldığını açıklarken, usulsüzlükten şüphelenilen 600 oy merkezinin sonuçlarının dışarda bırakıldığını bildirdi.
Komisyon, kısmi seçim sonuçlarına göre, şimdiki Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin oyların yüzde 54,1'ini, rakibi Abdullah Abdullah'ın ise yüzde 28,3'ünü aldığını belirtti.

Afganistan'da 20 Ağustosta yapılan devlet başkanı seçiminde hiçbir adayın ilk turda yüzde 50'yi geçememesi halinde ikinci tura gidilmesi gerekiyor.

Seçim Şikayet Komisyonu (SŞK), daha önce yaptığı açıklamada, seçimde yolsuzluk olduğuna dair kanıtlar bulunduğunu bildirmişti.

SŞK, BSK'den oyların yüzde 95'inden fazlasının tek bir adaya gittiği ya da tek bir oy merkezinde en fazla 600 oy kullanılabileceği için 600 oyu geçen oy merkezlerinde yeniden sayım yapılmasını istemişti.

BM'nin Afganistan Özel Temsilcisi Kai Eide de, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Afgan yetkililere seçim yolsuzlukları konusunda sıkı tedbirler alınması çağrısında bulunmuş, yolsuzluk yapıldığının kanıtlandığı bölgelerdeki tüm oy sandıklarının iptal edilmesi gerektiğini söylemişti.

BUGÜN NELER OLDU