"Obama ile konuşabiliriz"

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD Başkanı Barack Obama ile daha önce "şeytan" olarak nitelediği George Bush'un aksine konuşabileceklerini söyledi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 08.09.2009 10:01 ABONE OL
Chavez, Amerikalı yönetmen Oliver Stone ile birlikte "Sınırın Güneyi" belgesel filminin 66. Uluslararası Venedik Film Festivali'ndeki galası için geldiği İtalya'da, gazetecilere Obama ile daha yakın çalışabileceklerini ümit ettiğini ifade etti.

Solcu Devlet Başkanı Chavez, küresel ekonomik krize ve Venezuela'da büyümede görülen yavaşlama işaretlerine rağmen ülkesinin ekonomik bunalıma girmesini beklemediğini kaydetti.

Chavez, Obama için "kendisine şeytan demek için bir nedenimiz yok ve bu konuda doğru düşündüğümü umuyorum" diyerek, Barack Obama ile konuşabileceklerini, ikisinin de hemen hemen aynı kuşaktan olduklarını söyledi.

Hiç kimsenin Obama'nın Bush'tan farklı olduğunu reddedemeyeceğini ifade eden Chavez, "(Obama) zeki, iyi niyetleri var ve bizim kendisine destek olmamız gerek" dedi.

EKONOMİ
Chavez, Venezuela'da 5 yılı aşkın süredir ilk kez 2009'un ikinci yarısında görülen ekonomik daralmanın ülkede kemer sıkma tedbirlerinin geleceğinin bir işareti mi olduğu yönündeki soruya da şöyle yanıt verdi:
"Venezuela'da ekonomik bunalım yok. Büyümede hafif bir yavaşlama var, ancak bu da dünya çapındaki kapitalizmin ekonomik bunalımı nedeniyle bir parça normal."

Ülkede bazı tedbirler aldıklarını ancak işsizlik oranının düşmeye devam ettiğini belirten Chavez, Venezuela'nın krizden etkilendiğini ancak ekonomik bunalıma girmediğini ve girmeyeceğini söyledi.

"GERÇEK DEMOKRASİ MODELİ"
Venezuela'da kendisini tamamen gerçek bir demokratik modelin inşasına adadığını ifade eden Chavez, ülkesinde bazı durumlarda darbeyi destekleyen televizyon kanallarının kapatılmadığını söyledi.

Chavez, "(Amerikalı aydın) Noam Chomsky, bir demecinde kendisine Fox News ya da CNN kanallarına, başkana karşı bir darbeyi desteklemeleri durumunda ne olacağı sorulunca, bu kanalların kapatılmakla kalmayacağını sahiplerinin de elektrikli sandalyeye gönderileceği yanıtını verdiğini" anlattı.

"Kendimi Venezuela'da gerçek bir demokrasi inşa etmeye adadım. Abraham Lincoln'ün dediği gibi demokrasi nedir? Zengin azınlığın halkı sömürdüğü bir sistem değildir. Devlet halk tarafından, halk için yönetilir" dedi.

Yönetmen Oliverd Stone, "Güneyin Sınırı" adlı belgesel filminde, Güney Amerika'da son yıllarda yaşanan değişikliklerle "yoksulları savunan ve Amerikan medyası tarafından haksız biçimde canavar gibi gösterilmeye çalışılan" bir lideri anlatıyor.

BUGÜN NELER OLDU