Samoa'da trafik sola geçti

Güney Pasifik'teki ada ülkesi Samoa'da trafik sola geçti.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 08.09.2009 09:58 ABONE OL
Başbakan Tuilaepa Sailele Malielegaoi, yerel saatle sabah 6.00'da ulusal radyodan sürücülere araçlarını sağ şeritten sol şeride geçirmelerini anons etmesiyle başkent Apia'nın caddeleri hareketlendi.

Başbakanın anonsundan önce her şeyin yolunda gitmesi için kiliselerde dualar okundu. Sürücüleri yeni trafik işleyişine hazırlamak için 2 gün ulusal tatil ilan edildi ve trafik kazalarını önlemek için alkol satışı 3 gün yasaklandı.

Meraklı başkentlilerin, araçların yeni işleyişe nasıl uyum sağladığını görmek için kaldırımlarda biriktiği Apia'da, yüzlerce kontrol noktasına yerleştirilen polis sürücülere hız limitini aşmamaları yönünde uyarılar yaptı.

Bu değişiklik kararını, diğer güney Pasifik ülkeleriyle aynı trafik işleyişinde olmak için veren Samoa hükümeti, Amerika'dan pahalı araç getirtmek yerine trafiğin soldan işlediği Avustralya ve Yeni Zelanda'dan ucuz araç almayı hedefliyor.

Uzmanların, hükümeti sürücüleri bu yeni işleyişe uygun şekilde hazırlamamakla suçlamasına rağmen, trafikte henüz sorunla karşılaşılmadığı belirtiliyor. Ancak hükümetin karayollarını genişletmesine, yeni yol işaretleri koymasına, yollara hız kesme tümsekleri yapmasına rağmen, otobüslerin yolcu binme ve inme kapılarının yolun ters tarafında kalması gibi sorunlara çare bulması bekleniyor.

Samoa, trafik işleyişinde yıllar sonra değişiklik yapan ilk ülke oldu. İzlanda ve İsveç 1960'lı, Nijerya, Gana ve Yemen de 1970'li yollarda trafikte değişiklik yapmıştı.

BUGÜN NELER OLDU