Müzakerelerin 2. turu yarın başlıyor

Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulmayı amaçlayan görüşmelerin ikinci turunun yarın başlıyor.

Çarşamba 09.09.2009 15:15
Güncelleme: Çarşamba 09.09.2009 15:18
ABONE OL
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'la Rum lider Dimitri Hristofyas arasındaki ilk görüşmede 'Yönetim ve Güç Paylaşımı' başlığı altında yer alan yürütme konusu yeniden ele alınacak.

İkinci turun 3 Eylül'de başlatılması öngörülmüştü. Güzelyurt'taki Ay Mamas ayinine katılmak üzere KKTC'ye geçmesi beklenen Rumlarla ilgili anlaşmazlık, müzakerelerin yarına sarkmasına neden oldu. KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Hasan Erçakıca, Hristofyas'ın 3 Eylül'deki görüşmeye katılmamasını 'haksız ve gereksiz bir tepki' olarak nitelendirdi. Erçakıca, "Kıbrıslı Rumların geçişini kolaylaştırmak için Kıbrıs Rum tarafı ile varılan anlaşmaya tam anlamı ile uyulduğunun ve bu geçiş için her türlü kolaylaştırıcı önlemin alındığının, bu anlamda gösterilen tepkinin yersiz, gereksiz ve zararlı olduğunun altını bir kez daha çiziyorum." açıklamasını yaptı.

"RUM DAYATMALARI GÜVENSİZLİĞİ ARTIRMAKTAN BAŞKA BİR İŞE YARAMAMAKTADIR"


Hasan Erçakıca Son zamanlarda, Kıbrıs Rum tarafının Türkiye'nin AB üyeliği sürecini Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye aleyhine kullanma girişimlerinin yoğunluğunun dikkat çektiğini belirtti. Kıbrıs Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından bu amaçla hazırlanan belgede, açılmayacak müzakere başlıkları sayısının, Türkiye'nin Kıbrıs Rum tarafıyla ilişki kurmasıyla bağlantılı olarak artırılması ve hatta istekleri karşılanana kadar hiçbir başlığın açılmamasının öngörüldüğü kaydetti. Erçakıca, Rum yetkililerin son günlerde yoğunlaşan yurtdışı gezilerinin bu konuyla ilgili olduğunun Rum hükümet sözcüsü tarafından da itiraf edildiğini belirtti.

Erçakıca, şöyle devam etti: "Bu girişimlerin ileri götürülmesinin, Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulma çabalarına büyük bir darbe vuracağını belirtmeye bile gerek yoktur. Kıbrıs Türk halkı, geçmişi Avrupa Birliği'nden de eski olan Kıbrıs sorununa kendi özgür iradesi ile çözüm bulmak arzusundadır. Bu gibi dayatmaların gündeme getirilmesi ise, Kıbrıs sorununun temelinde yatan güvensizliği artırmaktan başka bir işe yaramamaktadır."